Վերահսկիչ պալատը պատասխանում է վարչապետին. Սա արդար չէ
Վերահսկիչ պալատն արձագանքել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարություններին` շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ վերահսկիչ պալատի 2012թ. հաշվետվության հետ կապված հայտարարության համար:
«Վարչապետը կառավարության նիստերում պարբերաբար կարևորում է Վերահսկիչ պալատի կատարած աշխատանքները: Վերահսկիչ պալատի նախագահը ՀՀ Ազգային ժողովում, խոսելով գնումների և շինարարության ոլորտներում առկա խնդիրների մասին, ասել է, որ 2013 թ. պետական բյուջեի շինարարության և գնումների ոլորտներին է առնչվում ծախսային մասի մոտ 701 մլրդ դրամը, որ շինարարության և գնումների ոլորտը համարվում է ռիսկային: Սա ամենևին չի նշանակում 700 մլրդ դրամի մսխում:
Համաձայն ենք նաև ՀՀ վարչապետի այն մտքին, որ «Վերահսկիչ պալատն իրավունք չունի հանդես գալ քաղաքական հայտարարություններով»: Այս առումով հարկ ենք համարում մեջբերել Վերահսկիչ պալատի նախագահի 2013 թ. հունիսի 18-ին Ազգային ժողովում ունեցած եզրափակիչ ելույթի այդ հատվածը առանց խմբագրման. «Հիմա, ըստ էության, ես ուզում եմ խոսել մի քանի խնդիրների մասին, որոնք փորձել եմ համակարգել, որովհետև մոտ 50 պատգամավոր, 188 հարցի միջոցով փորձեց վեր հանել այն եզրակացությունը, ինչը մենք ներկայացրել էինք Ազգային ժողովին, և շուրջ երեք տասնյակ ելույթներով փորձեցին տարբեր գնահատականներ տալ։ Իհարկե, ես զերծ եմ մնալու քաղաքական ենթատեքստ ունեցող գնահատականներից, զերծ եմ մնալու դրանց այլ որակումներ տալուց, որովհետև ես ասել եմ, որ ՎՊ-ի հաշվետվությունը երբեք քաղաքական դաշտ չպետք է տանել և այս առումով ինձ համար բացարձակ ընդունելի չի, և ավելին ասեմ` տարօրինակ են հատկապես մի քանի պատգամավորների կողմից հնչեցրած որոշակի տերմիններ, որոնք բացարձակապես կապ չունեն այս հաշվետվության հետ: «Համատարած թալան», «ՎՊ-ն իր հաշվետվության մեջ փորձել է օգտագործել քաղաքական տերմիններ կամ ենթատեքստ է դրել»: Հաշվետվությունը ձեր սեղանին է, խնդրում եմ ցույց տալ, թե «համատարած թալան» արտահայտությունը որտեղ է օգտագործված, և քաղաքական ինչ գնահատականներ ենք մենք տվել: Չկա այդպիսի բան և ինձ թվում է, որ որոշ տերմիններ օգտագործելուց հետո ոմանք փորձ են անում դրանք ուղղել, սա արդար չէ»,- ասված է ՎՊ հայտարարության մեջ:

Контрольная палата отреагировала на заявления премьер-министра Армении
Контрольная палата Армении отреагировала на высказывания премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, выразив благодарность главе правительства за озвученные в ходе сегодняшнего заседания заявления в связи с отчетом ведомства за 2012 год.
«Правительство Армении постоянно на заседаниях придает важность выполненным Контрольной палатой работам. Председатель Контрольной палаты, озвучив в Национальном Собрании Армении существующие в сфере закупок и строительства проблемы, заявил, что примерно 701 млрд. драмов расходной части государственного бюджета на 2013 год касается сферы закупок и строительства, что сферы строительства и закупок в зоне риска. Это вовсе не значит растраты 700 млдр. драмов.
Мы согласны также с идеей премьер-министра о том, что «Контрольная палата не имеет права выступать с политическими заявлениями, она обязана представлять только и только заключения экспертов, а давать политические оценки входит в функции парламента и правительства Армении». В этой связи считаем необходимым процитировать заключительное выступление председателя Контрольной палаты Армении 18 июня 2013 года в Национальном Собрании: «Конечно, я воздержусь от оценок, имеющих политический контекст, поскольку говорил, что отчет Контрольной палаты никогда не следует переносить в политическое поле, и в этом смысле для меня совершенно неприемлемы, и, более того, странны особенно озвученные несколькими депутатами определенные термины, которые совершенно не связаны с этим отчетом», - говорится в заявлении КП.
В заявлении Контрольной палаты Армении также отмечается, что в представленном отчете нет ни формулировки «повсеместный грабеж», ни политических оценок.
Напомним, премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе заседания правительства заявил, что выявленные Контрольной палатой факты нарушений и злоупотреблений должны быть переданы правоохранительным органам. Премьер-министр заявил, что Контрольная палата Армении является специализированным органом, и должна воздерживаться от политических оценок. «Политическую оценку должны дать парламент и правительство», - сказал Т.Саркисян.
При этом он не согласился с мнением, что 70% бюджета находится в рисковой зоне. Премьер поручил членам правительства ответить на все обвинения – либо опровергнуть, либо подготовить документы и направить в прокуратуру, либо согласиться с обвинениями и понести ответственность.