Հուլիսի 1-ից կբարձրանա շուրջ 160 հազար քաղաքացու աշխատավարձ
Ազգային ժողովը ավարտեց հունիսի 17-ից մեկնարկած արտահերթ նստաշրջանը: Երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվեց «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին», «Քաղաքացիական ծառայողների վարձատրության մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը:
Ըստ այդմ՝ հուլիսի 1-ից Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը սահմանվում է 45 հազար դրամ՝ գործող 35 հազարի փոխարեն:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն ընդգծեց, որ այս փոփոխությունը տարածվելու է շուրջ 160 հազար աշխատողների վրա: Նրանցից 90 հազարը ոչ պետական սեկտորի աշխատողներ են, 70 հազարը՝ պետական: Ընդ որում՝ այս անձանցից շուրջ 60 հազարը ստանում է 35 հազար դրամ աշխատավարձ, մյուսները՝ մինչև 45.000 դրամ:
Ինչ վերաբերում է առհասարակ աշխատավարձերի համակարգային բարձրացմանը, ապա նախարարը հայտնեց, որ դա կլինի 2014-ի հունվարի 1-ից միայն:
Այս փոփոխության արդյունքում ընթացիկ տարվա 6 ամսվա կտրվածքով լրացուցիչ կպահանջվի 3,7 մլրդ դրամ, որից 2,5 մլրդ դրամը՝ պետական հատվածի աշխատողների, 1,2 մլրդ դրամը՝ համայնքային աշխատողների համար, ինչը կփոխհատուցվի պետբյուջեից:

С 1 июля в Армении повысится зарплата порядка 160 тысяч граждан
Сегодня завершилась стартовавшая 7 июня внеочередная сессия Национального Собрания Армении, в ходе которой был принят во втором чтении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в законы РА «О минимальной месячной заработной плате», «Об оплате гражданских служащих», «О службе, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов», «О государственных пенсиях».
Таким образом, с 1 июля минимальная зарплата в Армении устанавливается в размере 45 тысяч драмов, вместо нынешних 35 тысяч драмов.
Министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян подчеркнул, что это изменение распространяется примерно на 160 тысяч сотрудников. Из них 90 тысяч работают в негосударственном секторе, а 70 тысяч – в государственном. При этом порядка 60 тысяч этих граждан получает зарплату в размере 35 тысяч драмов, а остальные – до 45 тысяч драмов.
Что касается системного повышения зарплат, то министр сообщил, что этот процесс начнется с 1 января 2014 года.
В результате внесенного изменения в разрезе шести месяцев текущего года дополнительно потребуется 3,7 млрд. драмов, из них 2,5 млрд. – на сотрудников государственного сектора, 1,2 млрд. драмов – на сотрудников общин. Эта сумма будет компенсирована из государственного бюджета Армении.