Հայաստանը ստանձնեց ՍԾՏՀ կազմակերպության նախագահությունը
Այսօր Օդեսայում տեղի ունեցավ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) կազմակերպության անդամ-երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 28-րդ հանդիպումը, որի ժամանակ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը վեց ամիս ժամկետով՝ մինչև ս.թ. դեկտեմբերի 31-ը, ստանձնեց կազմակերպության նախագահությունը։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Նախարարական հանդիպմանն իր ելույթում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ ՍԾՏՀ կազմակերպությունը թևակոխում է իր գործունեության 22-րդ տարին` տնտեսական համագործակցության նոր օրակարգով:
Նախարար Նալբանդյանն արձանագրեց, որ Հայաստանն ակտիվ քայլեր է իրականացնում կազմակերպության նոր օրակարգը կյանքի կոչելու և տարածաշրջանում փոխշահավետ համագործակցությունը խթանելու ուղղությամբ:
Հայաստանը նախաձեռնել է տարածաշրջանային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունեցող «Տեխնոլոգիաների հաղորդակցման համացանց» ստեղծելու վերաբերյալ հայկական նախագծի երկրորդ փուլը: Նախապատրաստական աշխատանքները շարունակվում են ՍԾՏՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինկուբատորների ասոցիացիա հիմնադրելու ուղղությամբ:
ՍԾՏՀ-ում ՀՀ նախագահության ընթացքում Երևանում կկազմակերպվի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպում` «DigiTec 2013» ամենամյա ցուցահանդեսին զուգահեռ:
Անդրադառնալով ՍԾՏՀ արդյունավետության բարձրացման հարցին՝ Հայաստանի արտգործնախարարը առանձնացրեց ՍԾՏՀ շրջանակներում ընդունված փաստաթղթերի դրույթների պատշաճ կատարումը, ինչպես նաև կազմակերպության աշխատանքային խմբերի օրակարգերի արդիականացման անհրաժեշտությունը:
Նախարարը կարևորեց միջազգային կազմակերպությունների, ՍԾՏՀ հարակից մարմինների, դիտորդների և բնագավառային երկխոսության գործընկերների հետ համագործակցության զարգացման, կազմակերպության քարտուղարության բարեփոխումների և հավասար ներկայացվածության սկզբունքի կիրառման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման արդյունքում ՍԾՏՀ արտգործնախարարների կողմից ընդունվեցին կազմակերպության գործունեությանն առնչվող մի շարք որոշումներ:

Армения приняла председательство в ОЧЭС
Сегодня в Одессе состоялась 28-я встреча совета министров иностранных стран-членов Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), в ходе которого Армения приняла председательство в ОЧЭС сроком на шесть месяцев, до 31 декабря 2013 года. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В своем выступлении на министерской встрече глава внешнеполитического ведомства Армении Эдвард Налбандян отметил, что ОЧЭС начинает свой 22-ой год деятельности с новой повесткой экономического сотрудничества.
Э.Налбандян отметил, что Армения осуществляет активные шаги для реализации новой повестки организации и стимулирования взаимовыгодного сотрудничества в регионе.
Армения инициировала второй этап важного для развития региональных информационных технологий армянского проекта по созданию «Сети коммуникации технологий». Продолжаются работы по созданию Ассоциации инкубаторов информационных технологий ОЧЭС.
В ходе председательства Армении в ОЧЭС в Ереване будет организована встреча высокопоставленных чиновников сферы IT параллельно с ежегодной выставкой «DigiTec 2013».
Касаясь вопроса повышения продуктивности ОЧЭС, глава МИД Армении выделил надлежащее исполнение положений принятых в рамках ОЧЭС документов, а также необходимость модернизации повесток рабочих групп организации.
Глава МИД Эдвард Налбандян подчеркнул, что Армения придает важность развитию экономического сотрудничества в черноморском регионе, реформированию секретариата ОЧЭС, повешению эффективности деятельности организации и укреплению ее авторитета на международной арене.
По итогам министерской встречи главы МИД стран-членов ОЧЭС приняли ряд решений о деятельности организации.