Սանահինի վանական համալիրում վերականգնողական աշխատանքեր կիրականացվեն
Կառավարությունը 300 մլն դրամ է հատկացրել Սանահինի վանական համալիրը վերանորոգելու համար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
«Սանահինը մեր ամենաակնառու հուշարձաններից է և Հաղպատի հետ ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում: Բայց պետք է նշեմ, որ վերականորոգումից բացի վանական համալիրները պետք է լինեն մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում»,- ասաց ճարտարապետների միության նախագահն ու ավելացրեց՝ հատկապես այն պարագայում, երբ պետության միջոցները սուղ են, քաղաքացիներն ամենօրյա հոգածությամբ պետք է պահպանեն կարևորագույն հուշարձանները:
Մինասյանը նշեց, որ հատկացված գումարով Սանահինում պետք է վերականգնվեն վնասված մի քանի հատված ու փոխվեն սալիկները:
«Նշեմ, որ վաչապետը նույնպես շահագրգռված է, որ վերանորոգման աշխատանքները հնարավորինս լավ անցկացվեն»,- ասաց Մկրտիչ Մինասյանը:

Restoration work to start in Sanahin Monastery Complex
The Armenian government has allocated 300 million AMD for restoration of the Sanahin Monastery Complex, Chairman of the Union of Armenia’s Architects Mkrtich Minasian said at the meeting with reporters today.
‘The Sanahin Medieval Monastery is one of the most remarkable monuments of Armenia. Along with Haghpat Monastery, it is on UNESCO’s List of World Heritage Sites. I would like to stress that those monastery should also be in the center of our attention after they are restored,’ the union chairman said.
According to Minasian, it is planned to repair the damaged parts of the Sahahin Monastery and replace tiles.
‘The prime minister attaches special importance to the quality of restoration work,’ Mkrtich Minasian said.