ՀՀ Նախագահը ներկա կլինի Հայաստան-Լեհաստան գործարար համաժողովին
Ս.թ. հունիսի 25-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Լեհաստան այցի շրջանակներում տեղի կունենա հայ-լեհական գործարար համաժողով: Համաժողովի համակազմակերպիչներն են Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հայաստանի Արդյունաբերողների և Գործարարների (Գործատուների) Միությունը: Այս մասին հայտնում են Զարգացման հայկական գործակալությունից:
Հաղորդագրության համաձայն` ելույթներով հանդես կգան Լեհաստանի հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ պարոն Տոմաշ Տոմչիկևիչը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար պարոն Վահրամ Ավանեսյանը:
Հայկական շուկա մուտք գործելու պայմանների վերաբերյալ շնորհանդեսը կներկայացնի ԶՀԳ գլխավոր տնօերն պարոն Ռոբերտ Հարությունյանը: Ձեռնարկության Զարգացման լեհական գործակալության կողմից կներկայացվի Լեհաստանում առկա արտահանման աջակցման գործիքները, ինչպես նաև ներդրումային պայմանները լեհական շուկայում:
Գործարար համաժողովին ներկա կգտնվեն երկու երկրների նախագահներ պարոն Սերժ Սարգսյանը և Բրոնիսլավ Կոմորովսկին:
Համաժողովին Հայաստանից մասնակցում են արդյունաբերության տարբեր ոլորտ ներկայացնող 19 ընկերություն՝ ապահովագրություն, հեռահաղորդակցություն, գյուղատնտեսություն, հիդրոէներգետիկա, մետաղյա կառուցվածքներ, սննդարդյունաբերություն, ոսկերչություն, տուրիզմ, առևտուր և ներմուծում, կրթություն, շինարարություն, բեռնափոխադրումներ:
2012թ. Հայաստանի և Լեհաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 42.4 մլն ԱՄՆ դոլար, որից արտահանումը կազմել է 599.3 հազ. ԱՄՆ դոլար և ներմուծումը` 41.8 մլն ԱՄՆ դոլար: Հիմնականում արտահանվում են կաուչուկ, խմիչքներ, աղ, ցեմենտ, քար, կրաքար, ալյումին և ներմուծվում են եթերային յուղեր, օճառ, մակերեսային ակտիվ օրգանական միջոցներ, փայտ և փայտից իրեր, էլեկտրական սարքավորում, թուղթ, շաքար, կակաո, ապակի, դեղագործական ապրանքներ և այլն:

Президент Армении будет присутствовать на армяно-польском бизнес-форуме
В рамках визита президента Армении Сержа Саргсяна 25 июня в Польшу состоится армяно-польский бизнес-форум. Организаторы форума – Армянское агентство развития и Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении.Об этом Сообщает пресс-служба Армянского агентства развития.
Согласно источнику, на форуме с речью выступят заместитель министра экономики Польши Томаш Томчикевич, министр экономики Армении Ваграм Аванесян.
Презентацию об условиях входа в армянский рынок представит генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян. С польской стороны будут представлены существующие в этой стране механизмы по содействию экспорту, а также инвестиционные условия на польском рынке.
На бизнес-форуме будут присутствовать президенты двух стран Серж Саргсян и Бронислав Коморовский.
В форме от Армении участвуют 19 компаний, представляющих различные отрасли промышленности – страхование, сельское хозяйство, телекоммуникации, туризм, образование, строительство и т.д.
Товарооборот между Польшей и Арменией в 2012 году составил 42,4 млн. долларов США, из которых доля экспорта 599,3 тыс. долларов, а доля импорта – 41, млн. долларов.
Основные экспортируемые товары: пластмасса и пластмассовые изделия, каучук и резиновые изделия, производство продуктов питания, воздушные, водные, автомобильные транспортные средства, бумага и бумажные изделия, кожаное сырье, кожа и кожаные изделия.
Основные импортируемые товары: химическое производство, производство продуктов питания, оборудования и механизмы, разные промышленные товары, дерево и деревянные изделия, недрагоценные металлы и изделия, пластмасса и пластмассовые изделия, каучук и резиновые изделия.