ՀՀ Նախագահը ներկա կլինի Հայաստան-Լեհաստան գործարար համաժողովին
Ս.թ. հունիսի 25-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Լեհաստան այցի շրջանակներում տեղի կունենա հայ-լեհական գործարար համաժողով: Համաժողովի համակազմակերպիչներն են Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հայաստանի Արդյունաբերողների և Գործարարների (Գործատուների) Միությունը: Այս մասին հայտնում են Զարգացման հայկական գործակալությունից:
Հաղորդագրության համաձայն` ելույթներով հանդես կգան Լեհաստանի հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ պարոն Տոմաշ Տոմչիկևիչը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար պարոն Վահրամ Ավանեսյանը:
Հայկական շուկա մուտք գործելու պայմանների վերաբերյալ շնորհանդեսը կներկայացնի ԶՀԳ գլխավոր տնօերն պարոն Ռոբերտ Հարությունյանը: Ձեռնարկության Զարգացման լեհական գործակալության կողմից կներկայացվի Լեհաստանում առկա արտահանման աջակցման գործիքները, ինչպես նաև ներդրումային պայմանները լեհական շուկայում:
Գործարար համաժողովին ներկա կգտնվեն երկու երկրների նախագահներ պարոն Սերժ Սարգսյանը և Բրոնիսլավ Կոմորովսկին:
Համաժողովին Հայաստանից մասնակցում են արդյունաբերության տարբեր ոլորտ ներկայացնող 19 ընկերություն՝ ապահովագրություն, հեռահաղորդակցություն, գյուղատնտեսություն, հիդրոէներգետիկա, մետաղյա կառուցվածքներ, սննդարդյունաբերություն, ոսկերչություն, տուրիզմ, առևտուր և ներմուծում, կրթություն, շինարարություն, բեռնափոխադրումներ:
2012թ. Հայաստանի և Լեհաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 42.4 մլն ԱՄՆ դոլար, որից արտահանումը կազմել է 599.3 հազ. ԱՄՆ դոլար և ներմուծումը` 41.8 մլն ԱՄՆ դոլար: Հիմնականում արտահանվում են կաուչուկ, խմիչքներ, աղ, ցեմենտ, քար, կրաքար, ալյումին և ներմուծվում են եթերային յուղեր, օճառ, մակերեսային ակտիվ օրգանական միջոցներ, փայտ և փայտից իրեր, էլեկտրական սարքավորում, թուղթ, շաքար, կակաո, ապակի, դեղագործական ապրանքներ և այլն:

An Armenian-Polish business forum will be held on June 25 during the visit of Armenian President Serzh Sargsyan to Poland. The forum’s organizers are the Armenian Development Agency (ADA) and the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia, according to the press service of ADA.
Poland’s Deputy Minister of Economy Tomasz Tomczykiewicz and Armenian Minister of Economy Vahram Avanesian will make speeches at the forum.
Director General of ADA Robert Harutyunian will present the conditions of making an entrance into the Armenian market. The Polish side will inform the forum participants about the export promotion mechanisms in Poland and investment conditions in the Polish market.
The forum will be attended by the presidents of the two countries – Serzh Sargsyan and Bronislaw Komorowski.
Among the forum participants are 19 Armenian companies representing various sectors of the Armenian economy such as agriculture, telecommunications, insurance, tourism, education, construction, and so on.
Bilateral trade between Poland and Armenia made $42.4 million in 2012, with exports and imports amounting to $599.3 thousand and $41.8 million respectively.