Գ. Սահակյան. «Գազպրոմին» 20% վաճառքը թույլ կտա 5 տարի պահել գազի գինը
ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը «Հայկական Ժամանակի» թղթակցի հետ զրույցում անդրադառնալով «Գազպրոմի»՝ մեզ պատկանող 20 տոկոսը ռուսական կողմին տալու խնդրին՝ ասել է. «Դա դեռ պրոցեսի մեջ է: Իմ ինֆորմացիայով, դա հնարավորություն կտա, որ առաջիկա 5 տարիներին գազի գները չփոխվեն: Առավել ևս, որ և «Ռուսգազարդը» և մեր 20 տոկոսը էս տարիների ընթացքում զրոյական է եղել: Ինչը եղել է՝ ներդրվել է ծառայությունների համար: Այսինքն, ոչ «Ռուսգազարդը» շահույթ ունի, ոչ էլ մենք»:
-Ուզում եք ասել, որ այդ 20 տոկոսը մեզ խանգարու՞մ էր, և ձեր գտած լուծումը կարճաժամկետ չէ՞:
-Դա չի խանգարում: Պարզապես բանակցություններ է գնում, իմ ինֆորմացիայով, որ դա էլ տանք «Գազպրոմին», որպեսզի պայմանագրում լինի, որ առաջիկա հինգ տարիներին ընթացքում թանկացումներ չեն լինի:
-Լավ, 5 տարի էդպես ապրեցինք: Բայց մեր պետության համար նշանակություն չունի՞ էներգակրի փաթեթում 20 տոկոս բաժնեմաս ունենալը:
-Բայց դա մեր գազը չէ: Մենք կարող ենք 5 տարի հետո և այսօր էլ ասել, որ գազ չենք ուզում: Դա մեր իրավունքն է: Չնայած, մենք նույնիսկ գազը կրկնակի էժան ենք գնում ռուսներից:

Продажа 20% акций позволит сохранить цены на газ еще 5 лет
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Галуст Саакян в беседе с корреспондентом «Айкакан жаманак» обратился к вопросу продажи 20% акций компании «АрмРосгазпром» российскому концерну «Газпром». «Пока идет процесс. По моим сведениям, передача 20% акций российской стороне предоставит возможность сохранить цены на газ в предстоящие 5 лет. Тем более, что за последние годы ни «Газпром» ни мы не получали прибыль, все средства направлялись на инвестиции», - заявил Г.Саакян.
-Хотите сказать, что эти 20% мешают армянской стороне и найденное решение не является краткосрочным?
-Нет, не мешают. Просто идут переговоры, насколько я знаю, если мы отдадим эти 20% «Газпрому», в договоре будет закреплено, что в предстоящие пять лет цена на газ не повысится.
-Хорошо, пять лет мы проживем, а дальше… Для нашего государства не имеет значение 20% акций в этой крупной энергетической компании?
-Но ведь это не наш газ. Мы и сейчас и через пять лет можем заявить, что газ нам не нужен. Это наше право. Хотя, у россиян мы покупаем газ вдвойне дешевле.