Հայաստանն ունի հողմային և գեոթերմալ էներգիայի հսկայական պաշար
Հայաստանը գեոթերմալ էնեգիայի մեծ պոտենցիալ ունի: Միայն Արագածոտնի մարզում այն կազմում է 250 Մեգավատ` Հայաստանում սպառվող էլեկտրաէներգիայի 25 տոկոսը: Aysor.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց «Մաքուր էնեգիա» ընկերության փոխտնօրեն Հայկ Խաչատրյանը: Ընկերությունը ներկայացված էր «ԴիջիԹեք» 6-րդ ֆորումում:
Նա նշեց, որ այս պահին ուսումնասիրված է միայն Արագածոտնի մարզի գեոթերմալ պոտենցիալը, սակայն հնարավորություններ կան նաև Սյունիքի մարզում, սակայն դա ուսումնասիրված չէ:
Հ. Խաչատրյանի փոխանցմամբ՝ գեոթերմալ էնեգիան ստանում են տաք ջրային պաշարներից, որոնք գտնվում են խորը` մինչև 6 հազար մետր գետնի տակ, իսկ այնտեղից հանելու համար պետք է փոքրիկ շրջանով հորատում անել:
Կամչատկա թերակղզում 70 տոկոսն օգտվում է գեոթեմալ էներգիայից, նույնը` Իսլադիայում է, որտեղ գեյզերներից երկիրը նույնպես մեծապես օգտվում է:
Ինչ վերաբերում է Արարատի մարզի ստորգետնյա ջրային պաշարներին, ապա Հ. Խաչատրյանն ասաց, որ դրանք ուսումնասիրված չեն, նախ պետք է իմանալ, թե ջրերը ինչ խորության վրա են և ինչ ջերամստիճան ունեն:
«Ջրեմուկի աղբյուրներից մեկը ունի 60-70 աստիճան ջերմություն, կարելի է պատկերացնել, թե ավելի խորքերում այն ինչ մեծ է»,- ասաց «Մաքուր Էնեգիա» ընկերության  փոխնախագահը:
Հայաստանը մեծ պոտենցիալ ունի նաև հողմային էնեգիայի առումով. Ներկայումս փորձնական ծրագիր է իրաականցվում Պուշկինի լեռնանցքում` Լոռու մարզ:
Նախնական տվյալներով, Հայաստանի հողմային էներգիայի պոտենցիալ կազմում է 5000 մեգավատ, իսկ միջինում` 11 հազար մեգավատ:

В Армении есть большой потенциал геотермальной и ветряной энергии
В Армении есть большой потенциал геотермальной энергии. Только в Арагацотнской области этот потенциал составляет 250 МВт – 25 процентов потребляемой в Армении электроэнергии. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am заместитель председателя общественной организации «Чистая энергия» Айк Хачатрян, отметив, что их организация представлена на 6-м форуме «DigiTec».
А.Хачатрян сообщил, что на данный момент изучен лишь геотермальный потенциал Арагацотнской области, однако геотермальные источники есть также в Сюнике.
По его словам, геотермальную энергию получают из горячих подземных вод на глубине 6 тысяч метров, для извлечения которых необходимо пробурить скважины.
Как отметил А.Хачатрян, большими геотермальными ресурсами обладает полуостров Камчатка, здесь суммарная мощность геотермальных электростанций составляет 70 МВт. Такая же ситуация в Исландии, где для получения электроэнергии используют гейзеры.
Что касается подземных водных ресурсов Араратской области, то А.Хачатрян отметил, что они пока не изучены, необходимо выяснить на какой глубине находятся эти воды, какую температуру имеют.
«Один из источников Джермука имеет температуру 60-70°С, из чего можно предположить, что на большой глубине температура еще выше», - сказал А.Хачатрян.
По его словам, В Армении есть также большой потенциал в плане ветряной энергии. В настоящее время реализуется пилотная программа в ущелье Пушкина Лорийской области.
Согласно предварительным данным, потенциал ветряной энергии в Армении составляет 5000 МВт, а в среднем 11 тысяч МВт.