Հայաստանն ունի հողմային և գեոթերմալ էներգիայի հսկայական պաշար
Հայաստանը գեոթերմալ էնեգիայի մեծ պոտենցիալ ունի: Միայն Արագածոտնի մարզում այն կազմում է 250 Մեգավատ` Հայաստանում սպառվող էլեկտրաէներգիայի 25 տոկոսը: Aysor.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց «Մաքուր էնեգիա» ընկերության փոխտնօրեն Հայկ Խաչատրյանը: Ընկերությունը ներկայացված էր «ԴիջիԹեք» 6-րդ ֆորումում:
Նա նշեց, որ այս պահին ուսումնասիրված է միայն Արագածոտնի մարզի գեոթերմալ պոտենցիալը, սակայն հնարավորություններ կան նաև Սյունիքի մարզում, սակայն դա ուսումնասիրված չէ:
Հ. Խաչատրյանի փոխանցմամբ՝ գեոթերմալ էնեգիան ստանում են տաք ջրային պաշարներից, որոնք գտնվում են խորը` մինչև 6 հազար մետր գետնի տակ, իսկ այնտեղից հանելու համար պետք է փոքրիկ շրջանով հորատում անել:
Կամչատկա թերակղզում 70 տոկոսն օգտվում է գեոթեմալ էներգիայից, նույնը` Իսլադիայում է, որտեղ գեյզերներից երկիրը նույնպես մեծապես օգտվում է:
Ինչ վերաբերում է Արարատի մարզի ստորգետնյա ջրային պաշարներին, ապա Հ. Խաչատրյանն ասաց, որ դրանք ուսումնասիրված չեն, նախ պետք է իմանալ, թե ջրերը ինչ խորության վրա են և ինչ ջերամստիճան ունեն:
«Ջրեմուկի աղբյուրներից մեկը ունի 60-70 աստիճան ջերմություն, կարելի է պատկերացնել, թե ավելի խորքերում այն ինչ մեծ է»,- ասաց «Մաքուր Էնեգիա» ընկերության  փոխնախագահը:
Հայաստանը մեծ պոտենցիալ ունի նաև հողմային էնեգիայի առումով. Ներկայումս փորձնական ծրագիր է իրաականցվում Պուշկինի լեռնանցքում` Լոռու մարզ:
Նախնական տվյալներով, Հայաստանի հողմային էներգիայի պոտենցիալ կազմում է 5000 մեգավատ, իսկ միջինում` 11 հազար մեգավատ:

There is much potential of geothermal and wind energy in Armenia
There is much potential of geothermal energy in Armenia. This potential amounts to 250 megawatts (25% of electricity consumed in Armenia) in Aragatsotn province, the deputy head of Pure Energy NGO Hayk Khachatrian told Aysor.am. Their NGO participated in the 6th DigiTec business forum held in Yerevan recently.
According to H. Khachatrian, the geothermal potential of Aragatsotn province has been studied, but there are also geothermal springs in Syunik. He explained that geothermal energy is generated from hot underground water that occurs in deep strata (6 thousand meters deep) so it is necessary to drill wells in order to pump hot water.
As regards water resources in Ararat province, Hayk Khachatrian said studies are needed to determine their temperature and the depth of their wells.
“The water of a spring in Jermuk resort reaches 60-70 degrees. We can assume that water in deeper wells has a higher temperature,” Hayk Khachatrian said.
There is also great potential of wind energy in the country. A pilot program is being implemented in Pushkin Canyon of Lori province.