Վարչապետը՝ օֆշորային սկանդալի մասին. Ինչ հեքիաթներ ասես, որ չեն հորինում
Այսօր մինչև կառավարության օրակարգին անցնելը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձավ երեք հարցի: Նախ խոսեց «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շուրջ կրկին բարձրացած աղմուկից, այն է` փոշիացվել է 14 մլն դոլար` դրանք ծախսելով դասախոսությունների վրա:
Վարչապետն ասաց, որ ծախսերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը տրամադրվելու է ԶԼՄ-ներին` քաղաքական սպեկուլյացիներից զերծ մնալու համար, որոնցից օգտվում են ոչ բարեխիղճ լրագրողները:
Նա հիշեցրեց, որ ֆինանսական միջոցների վերաբերյալ պայմանագրերը կքնված են եղել 2007 թ-ին, մրցույթն անց է կացրել ամերիկյան կողմը, իրենք են հաղթողին ճանաչել, կնքել պայմանագրերը, արդյունքներն էլ գնահատել են «խիստ արդյունավետ». «Թե ինչ ենթատեքստ են որոնում` հասկանալի չէ»:
Վարչապետը անդրադարձավ նաև «Նաիրիտ» գործարանի շուրջ պտտվող լուրերին, որ «արդեն երկար ժամանակ մեծ ռեսուրսներ են ծախսում լրատվամիջոցները` անհասկանալի սցենարներ են նկարագրվում և կապում այդ ամենը վարչապետի անվան հետ»: «Բոլոր ծրագրերը, որոնք «Նաիրիտի» հետ առնչվում են, ունեն հիմք` դրանք կառավարության որոշումներն են»,- ասաց վարչապետը:
Նաև փոխանցեց, որ կառավարությունը 2006 թ. Ռայնովիլ ընկերության հետ պայմանագիր է ստորագրել, իսկ դրանից հետո եղած բոլոր գործարքների վերաբերյալ «ես հանձնարարել եմ այսօր ամբողջական փաթեթը տրամադրել ԶԼՄ-ներին, որպեսզի այստեղ քաղաքական սպեկուլյացիաներ չլինեն»:
Վարչապետը խոսեց նաև օֆշորային գոտիներից, նշելով, որ ինչ հեքիաթներ ասես, որ չեն հրինում` փորձելով վարկաբեկել. Այս անգամ ևս վարչապետը խոստացավ` ամբողջական տեղեկատվությունը տրամադվելու է ԶԼՄ-ներին: Քրեական գործ է հարուցվել, իրավապահները զբաղվում են. «Որևէ հարց անպատասխան չի մնալու և եթե հետաքննող լրագրողները լինեն բարեխիղճ, օբյեկտիվ, կարող են թացը չորից զանազանել»:
Վարչապետը խոսեց նաև Վերահսկիչ պալատի բացահայտումներից, և նշեց, որ կկազմվի ժամանակացույց, ըստ որի, նախարարները կներկայացնեն կառույցիներ հաշվետվությունները` հանդիպելով ԶԼՄ-ներին, որոնք կարող են իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղել անմիջապես նրանց. «Անպատասխան որևէ հարց չպետք է մնա»:

At the government session today, Prime Minister Tigran Sargsyan spoke about three issues that have received publicity before he proceeded to the main issues of the agenda. At first he discussed the rumors related to Millennium Challenges program, particularly the misappropriation of 14 million AMD spent on lectures.
In his words, to avoid speculation, information will be provided to the mass media. He reminded those present that the contracts on financial resources were signed in 2007. The American side held a contest, selected the winners, and signed contracts with them, considering the results as efficient. “It is impossible to understand what implication they are looking for?” he noted.
Then the prime minister spoke about the rumors related to Nairit Plant. According to him, “the mass media have long spent much money, presenting incomprehensible scenarios” linked with his name. “All the programs related to Nairit have grounds, namely, decisions of the Armenian government,” the prime minister said.
He said that in 2006 the government signed an agreement with Rhinoville Property Limited. He gave instructions to show the full package of documents of all transactions to the media in order to rule out political speculation in the issue.
The prime minister also touched upon the “offshore scandal”, saying that “some fairy tales are being invented to discredit me”. He promised to provide full information to the mass media. In his words, a criminal case was opened and an investigation is underway.
“No question will go unanswered. If the persons conducting a journalistic inquiry are honest and objective, they will be able to distinguish the truth from lies,” T. Sargsyan said. He also discussed the disclosures of the Control Chamber, saying that a schedule will be made up: according to that schedule, ministers will present reports of their ministries and meet with reporters to answer their questions.