ՏՄՊՊՀ. Խոշոր սուպերմարկետներում թանկացումներ չեն արձանագրվել
«ՏՄՊՊՀ-ն խոշոր սուպերմարկետներում թանկացումներ չի արձանագրել»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողվի մամուլի պատասխանատու Գայանե Սահակյանը:
Նշենք, որ հուլիսի 7-ից բարձրանալու են գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագները: Գազի մեկ խորանարդը ներկայիս 132 դրամի փոխարեն կարժենա 156 դրամ, իսկ էլեկտրաէնեգիան՝ 38 դրամ, ներկայիս 30 դրամի դիմաց։ Այսպիսով գազը կթանկանա մոտ 18%-ով, իսկ էլեկտրաէներգիան՝ մոտ 25%-ով։
Բացի խոշոր սուպերմարկետները, ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրություններ է կատարել վառելիքի և ալյուրի շուկաներում, որտեղ ևս գնային փոփոխություններ չեն նկատվել: Մայիսին 10 դրամով էժանացել է դիզելային վառելիքը:
Ըստ Գ. Սահակյանի՝ պարենամթերքի շուկայում մայիս-հունիս ամիսներին որոշակի նվազումներ արձանագրվել են, օրինակ 300 դրամով նվազել է ֆիննական 82 տոկոս յուղանյության կարագի գինը, ընդհանրապես կարագի տարբեր տեսակների գները նվազել են 30-300 դրամի սահմաններում, նվազում է արձանագրվել հավի մսի և ձեթի շուկայում, ձիթապտուղը նվազել է 20 դրամով:
Ինչ վերաբերում է ուղեվարձի վերաբերյալ բողոքներին, ապա Գայանե Սահակյանը փոխանցեց, որ բողոքներ կամ դժգոհություններ ուղեվարձի թանկացման վերաբերյալ դեռևս չեն ստացել:

ГКЗЭК Армении не зафиксировала повышения цен в крупных супермаркетах
«Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении не зафиксировала повышения цен в крупных супермаркетах», - об этом Aysor.am заявила пресс-секретарь Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) Гаяне Саакян.
Отметим, что с 7-го июля в республике повысятся тарифы на газ и электроэнергию. Согласно принятому Комиссией по регулированию услуг Армении решению, цена 1 кубометра газа вместо нынешних 132 драмов составит 156 тыс. драмов, а электроэнергии – 38 драмов, вместо нынешних 30 драмов. Таким образом, тариф на газ повысится примерно на 18%, а тариф электроэнергии – на 25%.
Кроме супермаркетов ГКЗЭК провела исследование также на рынке горючего и муки, где ценовые изменения также не были зафиксированы. Цена на дизельное топливо снизилась в мае на 10 драмов.
По словам Г.Саакян, на рынке продовольственных продуктов в мае-июне были зафиксировано определенное снижение цен, к примеру, на 300 драмов снизилась цена финского масла 82% жирности. Снижение цен наблюдается и на рынке куриного мяса и оливкового масла.
Что касается сферы транспорта, то Г.Саакян сообщила, что жалобы на повышение стоимости проезда на общественном транспорте от граждан пока не получены.