Ա. Չախալյանի կալանքի դեմ բողոք է ներկայացվել. 150 հոգուց 1-ն է տեսել նրան
Արմեն Չախալյանի փաստաբանը բողոք է ներկայացրել նրան 2 ամսով կալանավորելու որոշման դեմ: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վահագն Չախալյանը:
Նրա խոսքով` իր եղբոր դեմ առաջադրված մեղադրանքներում կան բազմաթիվ թերություններ:
«Վեճի 150 մասնակիցներից միայն 1-ն է ասել, որ տեսել է նրան դեպքի վայրում, այն էլ չի ասել, որ նրա ձեռքին երկաթ է եղել, կամ էլ նա խփել է: Իսկ տուժողներից որևէ մեկը չի ասել, որ Արմենն է իրեն խփել: Նրանց վկայությամբ, նրանք Արմենին տեսել են գետնին ընկած վիճակում, սակայն դատախազը գրել է` ենթադրվում է, որ նա է խփել և դրա հիման վրա 2 ամսով կալանավորել են: Նույնիսկ մարդու գլխին գործ սարքել չեն կարողացել: Եվ բացի այդ, ով է տեսել, որ խուլիգանության համար հատուկ ջոկատայինների հանեն, որոնք ամբողջ օրը եղել են տարածքում: Դա ուղղակի ուժի ցուցադրում է եղել նրանց կողմից»,-ասաց Վ. Չախալյանը, նշելով, որ գոնե մի փոքր արդարություն լինելու դեպքում իր եղբորը պետք է անհապաղ ազատեն:
Ավելի վաղ Վ. Չախալյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հարցին` դա կապում եք Ձեր քաղաքական գործունեության հետ, նշել էր. «Այդպես է ստացվում»:
«Իմ եղբայրը գնացել է այդ վեճը հարթելու և միայն 1 հոգու ցուցմունքի հիման վրա, որ տեսել է նրան այդ վայրում, նրան ձերբակալել են: Նա ամենաշատն է վնասվածքներ ստացել, մենք տեղեկություններ ունենք, որ ոստիկանները մեքենայի մեջ մի քանի անգամ խփել են նրա դեմքին: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել խուլիգանության և երկաթե ձող ունենալու համար, սակայն նրա մոտ նման բան չի եղել»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Չախալյանի ձերբակալության պատճառը Նինոծմինդայում տեղի ունեցած անկարգություններն են: Նրան ձերբակալել են Նինոծմինդայի, Ախալքալաքի և հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները` դիմակներով և ավտոմատներով:

Адвокат Армена Чахаляна представил жалобу против решения суда
Адвокат Армена Чахаляна представил жалобу против решения суда о применении двухмесячного ареста в отношении его подзащитного. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am сообщил Ваагн Чахалян.
По его словам, в предъявленном его брату обвинении есть многочисленные пробелы.
«Из 150 участников драки только 1 заявил, что видел его на месте происшествия. При этом никто из пострадавших не говорил, что Армен бил его. По их свидетельству, они видели Армена лежащим на земле, однако прокурор написал: предполагается, что Армен участвовал в драке и на этом основании судом принял решение о двухмесячном предварительном аресте», - сказал В.Чахалян.
Как отметил Ваагн Чахалян, если бы в Грузии существовала хоть какая-то справедливость, его брата должны были немедленно освободить.
Ранее в беседе с корреспондентом Aysor.am Ваагн Чахалян отметил, что связывает задержание брата со своей политической деятельностью.
«Мой брат пошел туда, чтобы уладить возникший спор, но его арестовали на основании показания одного человека. У нас есть сведения, что в полицейской машине его избили. Моему брату предъявлены обвинения в совершении хулиганства», - сказал В.Чахалян.
Напомним, грузинские правоохранители задержали брата армянского активиста Ваагна Чахаляна – Армена из-за участия в беспорядках в городе Ниноцминда. В задержании участвовали сотрудники полиции и спецназа Ниноцмида и Ахалкалаки, с масками и автоматами. Ему предъявлено обвинение в организации беспорядков в Ниноцминда.