Իրանի Ս. Թադեի վանքի ուխտագնացությանը հազարավոր ուխտավորներ են մասնակցել
Ս. Թադեի վանքի եռօրյա ուխտագնացությանը ավելի քան 3000 ուխտավորներ են մասնակցել: Այս մասին հաղորդում է իրանահայ համայնքի «Ալիք» օրաթերթը:
Տեղեկատվության համաձայն՝ արդեն 59 տարի անընդմեջ,  հուլիսին հազարավոր հայեր ուխտագնացություն են կատարում Իրանի Արևմտյան Ատրպատական նահանգում գտնվող Ս.Թադեոսի վանք:
«Ալիքի» հաղորդմամբ՝ այսօր Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ Գրիգոր Չիֆթչյանի առաջնորդությամբ Ս.Թադեի վանքում պատարագ է մատուցվել, որին ներկա են եղել Թեհրանի և Սպահանի հայոց թեմերի ներկայացուցիչներ:
Ս. Թադեոս վանական համալիրը գտնվում է Մակու քաղաքից 20 կմ հեռավորության վրա՝ Չալդրանի դաշտավայրի հյուսիս-արևելքում: Վանքի ներկա շենքը բաղկացած է երկու՝ նոր և հին մասերից։ Սև քարերով կառուցված մասը կառուցվել է 1329 թ-ին, իսկ նորը՝ 1820 թ. Աբբաս Միրզայի օրոք՝ ամբողջովին կառուցված սպիտակ քարից։
Թադեի վանքը 2008 թվականին գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում: Առաջիկայում նախատեսվում է Էսֆահանի հայկական ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին (Վանք) ևս գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության պահպանության ցուցակում:

Свыше 3000 человек совершили паломничество к монастырю Сурб Тадевос в Иране
Свыше 3000 человек прибыли в этом году в Иран для участия в трехдневном паломничестве к армянскому монастырю Сурб Тадевос. Об этом сообщает газета армянской общины Ирана «Алик» («Волна»), отмечая, что сегодня в монастыре глава Атрпатаканской епархии Армянской Апостольской церкви Григор Чифтчян отслужил литургию.
Отметим, ранее иранское информагентство «ИРИБ» передало слова директора Организации культурного наследия и туризма иранской провинции Восточный Атрпатакан Золфахари, который заявил, что на обеспечение отдыха армянских паломников, которые ежегодно собираются в монастыре Сурб Тадевос в Иране, выделен 1 млрд. риалов. По его словам, сумма расходуется на строительство туристического лагеря рядом с монастырем.
Известно, что на протяжении уже 59 лет прибывшие из разных уголков мира в Иран армяне собираются в монастыре Сурб Тадевос, где служится литургия в честь святого. В этот день проводятся также церемонии жертвоприношения и крещения.
Монастырский комплекс Сурб Тадевос в 2008 году был включен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. В ближайшее время планируется включить в данный список также церковь Сурб Аменапркич в Исфахане.