Հայկ Ալումյան. Զինդատախազությունը իմ բողոքի իմաստը չի հասկացել
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց` ցավում է, որ Զինդատախազությունը իր բողոքի իմաստը չեն հասկացել: Նա նախընտրեց չխոսել իր հետագա քայլերի մասին:
Հիշեցնենք, որ 10.07.2013թ. ՀՀ զինվորական դատախազությունում ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմող Ա. Բուդաղյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանի բողոքը դատավարության մասնակից ճանաչելու պահանջի լուծումը հետաձգելու մասին քննիչի որոշման դեմ, խնդրանքով՝ վերացնել ՀԿԳ քննիչ Ա. Ղազարյանի 24.06.2013թ. չպատճառաբանված որոշումը և ցուցում տալ քննիչին՝ Արտակ Էմիլի Բուդաղյանի պահանջի վերաբերյալ կայացնել պատճառաբանված որոշում:
«Քննիչի նշված որոշումը վիճարկելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված փաստաբանի բողոքը թողնվել է առանց քննության, որի մասին ծանուցվել է փաստաբան Հայկ Ալումյանին:
Բողոքը չի քննարկվել, քանի որ փաստաբանը ղեկավարվելով ՀՀ քր.դատ.օր-ի 103-րդ հդվածով քննիչի որոշումը բողոոքարկել է վերադաս դատախազին, այնինչ` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 100-րդ հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է, տվայլ որոշումը` դատավարության մասնակից ճանաչելու պահանջի լուծումը հետաձգելու մասին, դրա պատճենն ստանալուց 5 օրվա ընթացքում դիմողը պետք է բողոքարկի դատարան: Հետևաբար, քանի որ տվյալ որոշումը կարող էր բողոքարկվել բացառապես դատարան, ուստի ՀՀ գլխավոր դատախազը չէր կարող քննարկման առարկա դարձնել այն:
Միաժամանակ, տեղեկացնում ենք, որ դատավարության մասնակիցների իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը առաջին հերթին ենթադրում է օրենքով սահմանված ընթացակարգերի հստակ պահպանումը»,-ասված է Զինդատախազության հաղորդագրության մեջ:

Айк Алумян: Военная прокуратура не поняла смысла моей жалобы
Адвокат Айк Алумян сожалеет о том, что Военная прокуратура Армении не поняла смысла его жалобы. Об этом Акй Алумян собщил в беседе с корреспондентом Aysor.am, отметив, что предпочитает не говорить о своих дальнейших шагах.
Напомним, 10.07.2013 г. в Военную прокуратуру Армении поступила жалоба представителя А.Будагяна, адвоката Айка Алумяна, адресованная генеральному прокурору на вышеуказанное решение следователя, с просьбой аннулировать необоснованное решение А.Казаряна от 24.06.2013г. и поручить следователю принять обоснованное решение относительно требования Артака Будагяна.
С целью оспаривания решения следователя жалоба адвоката, адресованная генпрокурору, была оставлена без рассмотрения, о чем был уведомлен адвокат Айк Алумян. Жалоба не была обсуждена, поскольку адвокат, руководствуясь ст. 103 Уголовно-процессуального кодекса, опротестовал решение следователя вышестоящему прокурору, между тем как ч. 3 ст. 100 Уголовно-процессуального кодекса гласит, что заявитель вправе в течение 5 суток после получения копии постановления об отказе в признании его участником процесса или отложении разрешения этого требования опротестовать соответствующий отказ в суд. Следовательно, поскольку это решение могло быть опротестовано исключительно в суд, генеральный прокурор не мог сделать его предметом обсуждения.
«Вместе с тем, сообщаем, что надлежащая защита прав участников судебного процесса в первую очередь предполагает четкое соблюдение установленных законом процедур»,- говорится в заявлении военной прокуратуры.