ՄԻՊ. Զինդատախազության նախաձեռնության աշխատակարգը պետք է որոշի խումբը
Օրեր առաջ ՀՀ զինվորական դատախազությունը զինված ուժերում մահվան ելքով գործերն ուսումնասիրելու համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու կապակցությամբ տարածել էր հայտարարություն և մասնակցության հրավեր էր հղել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցչին:
Պաշտպանը դեռևս 2011 թվականին Ազգային ժողովին առաջարկել էր ստեղծել Զինված ուժերում արձանագրված մահվան ելքով քրեական գործերն ուսումնասիրող աշխատանքային խումբ` նկատի ունենալով Ազգային ժողովի քաղաքական կշիռն ու չեզոքությունը նման բարդ խնդիրների լուծման պարագայում: Այն ժամանակ աշխատանքային խմբի մեջ ընդգրկվել էին Ազգային ժողովի պատգամավորներ Սամվել Նիկոյանը, Արամ Սաֆարյանը, Հրայր Կարապետյանը և Լարիսա Ալավերդյանը, իսկ հետագայում նաև ապահովվել էր Զինվորական դատախազության ներգրավվածությունը: Ցավոք, Ազգային ժողովի համապատասխան հանձնախմբի կողմից նախաձեռնությունը թողնվել էր անավարտ:
Այժմ Զինվորական դատախազությունը նախատեսում է աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրության առարկա դարձնել այն քրեական գործերը, որոնց վերաբերյալ ամփոփիչ որոշում է կայացվել 2011 թվականի հունվարի 1-ից հետո: Մինչդեռ, այսօր առկա են բազմաթիվ բողոքներ դեռևս 2001 թվականին տեղի ունեցած մահվան դեպքերի քննության վերաբերյալ: Այդ դեպքերի քննությունն ընթացել է էական բացթողումներով, իսկ քննության արդյունքների նկատմամբ զոհերի հարազատների և հանրության վստահությունը խիստ անբավարար է: Պաշտպանը համոզված է, որ միայն նախկին (նույնիսկ տասնամյա հնության) գործերի լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ու այդ գործերով արդարադատության վերականգնումը կարող է ապահովել այսօրվա մահվան դեպքերի քննության նկատմամբ վստահությունը և վաղվա բռնությունների ու սպանությունների կանխարգելումը: Այս մասին ասված է ՄԻՊ գրասենյակի հայտարարության մեջ:
Զինված ուժերում արձանագրված մահվան ելքով քրեական գործերի ուսումնասիրության կապակցությամբ աշխատանքային խումբ ստեղծելու Զինվորական դատախազության նախաձեռնությունն ինքնին դրական է: Այդուհանդերձ, Պաշտպանը պատրաստ է իր ներկայացուցչին ներգրավել աշխատանքային խմբում, եթե.
1. աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրման ենթակա դառնան այն քրեական գործերը, որոնց վերաբերյալ ամփոփիչ որոշում է կայացվել 2001 թվականի հունվարի 1-ից հետո,
2. աշխատանքային խմբի գործունեության ձևաչափը և աշխատակարգը որոշվի հենց խմբի կողմից,
3. հստակեցվի, թե ինչ իրավական հետևանք են ունենալու աշխատանքային խմբի կայացված որոշումները և ինչ չափով են հաշվի առնվելու հասարակական կազմակերպությունների փորձագետների կողմից կատարված առաջարկությունները:

Лишь объективное расследование может предотвратить последующие акты насилия
Военная прокуратура в связи с созданием рабочей группы с целью расследования смертельных случаев в Вооруженных силах Армении распространила заявление и направила представителю защитника прав человека приглашение к участию в ее работе.
Омбудсмен еще 2011 году предложил Национальному Собранию Армении создать рабочую группу для изучения уголовных дел, возбужденных по зафиксированным в ВС Армении инцидентам со смертельным исходом, с учетом политического веса и нейтральной позиции НС при решении подобного рода сложных проблем. Тогда в рабочую группу вошли депутаты парламента: Самвел Никоян, Арам Сафарян, Грайр Карапетян и Лариса Алавердян, а в дальнейшем была представлена также Военная прокуратура. К сожалению, инициатива соответствующей комиссии не была доведена до логического завершения.
Как сообщили в офисе омбудсмена Армении, в настоящее время Военная прокуратура планирует расследовать те уголовные дела, относительно которых были вынесены окончательные решения после 1 января 2011 года, когда как, сегодня имеется множество жалоб касательно расследования смертельных случаев, имевших место еще в 2001 г.
Расследование по этим инцидентам проходило с существенными упущениями, а доверие родственников погибших и общества к результатам следствия оставляет желать лучшего. Омбудсмен убежден, что только полное и объективное расследование прежних инцидентов, даже случаев десятилетней давности, и восстановление справедливости может обеспечить доверие к расследованию случаев со смертельным исходом и предотвратить последующие акты насилия и убийства.
Инициатива Военной прокуратуры по созданию рабочей группы для изучения уголовных дел по смертельным случаям в ВС РА сама по себе положительная. Тем не менее, омбудсмен готов включить своего представителя в состав рабочей группы:
1. Если рабочая группа возьмется за изучение тех уголовных дел, относительно которых были вынесены окончательные решения после 1 января 2011г;
2. Если формат деятельности рабочей группы будет определен именно рабочей группой;
3. Если будет четко оговорено, какие именно правовые последствия возымеют вынесенные рабочей группой решения, и в какой мере будут учтены сделанные экспертами общественных организаций предложения.