Փոխնախարար. Ծիրանն արտահանվում է 200-700 դրամով
Հանրապետությունում շարունակվում է պտուղ-բանջարեղենի մթերումը` մասնավորապես ծիրանինը: Արդեն արտահանվել է շուրջ 32 հազար տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն, որից մոտ 20 հազար տոննան ծիրան է, նախորդ ամբողջ տարում արտահանվել է 31 հազար 700 տոննա պտուղ-բանջարեղեն: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
Հանրապետությունում, փոխնախարարի տեղեկացմամբ, մթերվել է 10 հազար 600 տոննա պտուղ, որից 10 հազար 108 տոննան ծիրան է: Անցած տարի նույն օրվա դրությամբ մթերվել էր 4 հազար 480 տոննա ծիրան: Մթերման, ինչպես նաև արտահանման ծավալները, նախորդ տարվա համեմատ, ավելացել են:
Շարունակելով խոսքը` փոխնախարարը նշեց, որ վճարումները կատարվում են հիմնականում մեկ-երկու օրվա ընթացքում, ինչպես նաև` կան գործարաններ, որոնք պայմանագրեր են կնքում գյուղացիների հետ և վճարում 7-10 օրվա ընթացքում:
Անդրադառնալով մթերման հետ կապված խնդիրներին` Ռ. Մակարյանը նշեց, որ դրանք հիմնականում կապված են եղել «Նոյան» ընկերության հետ. «Ընկերությունն ունի տեխնիկական խնդիրներ, սակայն մթերումները կշարունակեն մյուս գործարարները»:
Ինչ վերաբերում է ծիրանի գնին, ապա փոխնախարարն ասաց, որ իրենք գին չեն թելադրում, գին, ըստ նրա, թելադրում է շուկան: Նա տեղեկացրեց, որ ներկայում բանակցություններ են տարվում քաղաքապետարանի հետ, որպեսզի տոնավաճառների թիվն ավելանա:
Նա նշեց, որ վերամշակվող ծիրանի գինը տատանվում են 40-50 դրամի սահմաններում, խոսքը կարկտահարված, անորակ ծիրանի մասին է, իսկ ահա արտահանվող ծիրանն ավելի բարձր գին ունի և էլի բարձրանում է` նվազագույն արժեքը 200-250 դրամ է, իսկ առավելագույնը` 500-700 դրամ:

Makarian: 32,000 tons of fruit and vegetable exported from Armenia
32 thousand tons of fresh fruit and vegetables have been exported from Armenia this year, as compared with 31,700 tons in the same period of last year, Deputy Agriculture Minister of Armenia Robert Makarian said at a press conference today.
According to him, 10,600 tons of fruit, including 10, 108 tons of apricots (4,480 tons in 2012), has been purchased. Both exports and purchases have grown.
15 processing companies, including 5-6 large ones, currently operate in Armenia. Speaking about procurement problems, the deputy minister said payments are mostly made within one or two days, while some enterprises sign agreements with farmers and pay them within 7-10 days.
As for apricot prices, R. Makarian said the prices are dictated by the market. He added that negotiations are being conducted with Yerevan Municipality to increase the number of fairs in the city.
In his words, the processing companies currently purchase hailstorm-hit apricots at 40-50 AMD per kilogram. The prices of export apricots are increasing. In Aragatsotn province, the price of export apricots is 600-700 AMD, the minimum price of such apricots is 200-250 AMD.