Փոխնախարար. Ծիրանն արտահանվում է 200-700 դրամով
Հանրապետությունում շարունակվում է պտուղ-բանջարեղենի մթերումը` մասնավորապես ծիրանինը: Արդեն արտահանվել է շուրջ 32 հազար տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն, որից մոտ 20 հազար տոննան ծիրան է, նախորդ ամբողջ տարում արտահանվել է 31 հազար 700 տոննա պտուղ-բանջարեղեն: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
Հանրապետությունում, փոխնախարարի տեղեկացմամբ, մթերվել է 10 հազար 600 տոննա պտուղ, որից 10 հազար 108 տոննան ծիրան է: Անցած տարի նույն օրվա դրությամբ մթերվել էր 4 հազար 480 տոննա ծիրան: Մթերման, ինչպես նաև արտահանման ծավալները, նախորդ տարվա համեմատ, ավելացել են:
Շարունակելով խոսքը` փոխնախարարը նշեց, որ վճարումները կատարվում են հիմնականում մեկ-երկու օրվա ընթացքում, ինչպես նաև` կան գործարաններ, որոնք պայմանագրեր են կնքում գյուղացիների հետ և վճարում 7-10 օրվա ընթացքում:
Անդրադառնալով մթերման հետ կապված խնդիրներին` Ռ. Մակարյանը նշեց, որ դրանք հիմնականում կապված են եղել «Նոյան» ընկերության հետ. «Ընկերությունն ունի տեխնիկական խնդիրներ, սակայն մթերումները կշարունակեն մյուս գործարարները»:
Ինչ վերաբերում է ծիրանի գնին, ապա փոխնախարարն ասաց, որ իրենք գին չեն թելադրում, գին, ըստ նրա, թելադրում է շուկան: Նա տեղեկացրեց, որ ներկայում բանակցություններ են տարվում քաղաքապետարանի հետ, որպեսզի տոնավաճառների թիվն ավելանա:
Նա նշեց, որ վերամշակվող ծիրանի գինը տատանվում են 40-50 դրամի սահմաններում, խոսքը կարկտահարված, անորակ ծիրանի մասին է, իսկ ահա արտահանվող ծիրանն ավելի բարձր գին ունի և էլի բարձրանում է` նվազագույն արժեքը 200-250 դրամ է, իսկ առավելագույնը` 500-700 դրամ:

Р.Макарян: Из Армении экспортировано 32 тысяч тонн фруктов и овощей
В этом году из Армении экспортировано порядка 32 тысяч тонн фруктов и овощей, в то время как за аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 31.700 тонн. Такие данные в ходе сегодняшней пресс-конференции представил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян.
Согласно представленным данным, в текущем году из Армении уже экспортировано 18.108 тонн абрикосов, заготовлено 10.600 тонн абрикосов (в 2012 году этот показатель составлял 4480 тонн). В 2013 году в общей сложности заготовлено уже 10.600 тонн плодов, возросли как объемы экспорта, так и заготовки.
Р.Макарян отметил также, что в настоящее время в республике действуют 15 перерабатывающих компаний, из них 5-6 – крупные предприятия. Касаясь связанных с заготовкой проблем, Р.Макарян отметил, что оплата производится в основном в течение 1-2 дней, некоторые предприятия заключают с фермерами договора и производят оплату в течение 7-10 дней.
Что касается цен на абрикосы, то заместитель министра сообщил, что они не диктуют цен, это делает рынок. По его словам, в настоящее время ведутся переговоры с мэрией Еревана для увеличения числа ярмарок.
По словам Р.Макаряна, сегодня перерабатывающие компании принимают килограмм некачественных, пострадавших от града абрикосов за 40-50 драмов. Цена на экспортируемый абрикос растет. Так, в Арагацотнской области Армении килограмм рассчитанных на экспорт абрикосов принимается за 600-700 драмов, а минимальная цена за килограмм рассчитанных на экспорт абрикосов составляла 200-250 драмов.