Վահագն Չախալյան. Տուժողը հայտնել է, որ Արմենն իրեն չի խփել
Վրաստանի Վերաքննիչ դատարանը այսօր քննվել և անփոփոխ է թողել Արմեն Չախալյանի գործով նրա ծնողների բողոքը:
Aysor.am-ի հետ զրույցում ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյան ասաց, որ դատարանը որոշումը թողել է անփոփոխ, և պետք է սպասել մինչև օգոստոսի 9-ը, երբ կկայանա Արմեն Չախալյանի գործով նախնական դատալսումը:
Վ. Չախալյանը, սակայն, հույս ունի` դատախազությունը կմիջորդի և եղբայրը` Ա. Չախալյանն ազատ կարձակվի, քանի որ. «Տուժողը հայտնել է, որ Արմենն իրեն չի խփել, գյուղացիները պատմել են, որ Արմենը եկել է միայն բաժանելու կռվի մասնակիցներին և չի մասնակցել կռվին: Փաստաբաններն այցելել են Ախալքալաք, ու այս ամենից հետո, այդ փաստերի հիման վրա հույս կա, որ դատախազությունը միջնորդագիր կներկայացնի` մինչև դատավարություն ազատ արձակվի Արմեն Չախալյանը»:
Ու թեև հետաքննությունը շարունակվում է, սակայն, ինչպես ասաց Վ. Չախալյանը, դատախազությունն ի սկզբանե չպետք է ձերբակալեր Արմեն Չախալյանին:

Ваагн Чахалян: Пострадавший сообщил, что Армен Чахалян его не бил
В Апелляционном суде Грузии сегодня была рассмотрена и оставлена без изменений жалоба против решения о применении двухмесячного ареста в отношении Армена Чахаляна по возбужденному против него уголовному делу.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Ваагн Чахалян заявил, что суд оставил решение без изменений и необходимо подождать до 9-го августа, когда должно состояться предварительное слушание по делу Армена Чахаляна.
Как отметил В.Чахалян, он надеется, что прокуратура представит ходатайство и А.Чахалян будет освобожден, поскольку «пострадавший сообщил, что Армен Чахалян его не бил, а жители рассказали, что Армен пришел, чтобы разнять участников драки, и не участвовал в ней».
По словам В.Чахаляна, на основании собранных фактов, адвокаты надеются, что прокуратура представит ходатайство об освобождении Армена Чахаляна до суда.
Напомним, как сообщала «Грузия Online», грузинские правоохранители задержали брата армянского активиста Ваагна Чахаляна – Армена Чахаляна. По данным источника, Армен Чахалян обвиняется в организации беспорядков в Ниноцминда. В задержании участвовали сотрудники полиции и спецназа Ниноцмида и Ахалкалаки, с масками и автоматами.