Իրավաբան. Հայ վարարոդին կարող էին ավելի ուշ տանել դատարան, անհետաձգելի չէր
Հրաչյա Հարությունյանին, հիվանդանոցից դեղորայքային քնից հանելով, կանացի խալաթով անիմջապես դատարան տանելով,  փաստացի չթողնելով, որ նա պատճաշ կերպով ներկայանա, ոտնահարվել են անձի արժանապատվությունը: Aysor.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով հայ վարորդ Հ. Հարությունյանի նկատմամաբ ռուսական կողմի վերաբերմունքը, նման կարծիք հայտնեց ՄԻՊ աշատակազմի իրավաբանանական վերլուծության վարչության պետ Արամ Վարդևանյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր երկու ամիս ժամկետով կալանավորել են հայ վարորդ Հրաչյա Հարությունյանին, ով Մոսկվայում հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած խոշոր ավտովթարի ենթադրյալ մեղավորն է:
Թե’ Հայաստանի, թե’ Ռուսաստանի սահմանադրության 21-րդ հոդվածը, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը և մի շարք այլ միջազգային փաստաթղթեր հստակ ամրագրում և պաշտպանում են մարդու արժանապատվության իրավունքը:
«Պետությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել, որ որևէ կերպ անձի արժանապատվությունը չխախտվի, իսկ այս դեպքում խիստ մտահոգիչ է, որ Հրաչյա Հարությունյանի դեպքում նշվածն իրականացրել է պետության նախաքննական մարմինների, պաշտոնատար անձանց կողմից»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը:
Ինչ վերաբերում է Հ. Հարությունյանին դեղորայքային քնից հանելուն և դատարան տանելուն, Ա. Վարդևանյանը նշեց, որ այս հարցը նախ պետք է դիտարկել անհրաժեշտության և համաչափության տեսանկյունից:
Նա մանրամասնեց, որ կարող են լինել իրավիճակներ, երբ նախաքննության ընթացքի և գործի բազմակողմանի, լրիվ ուսումնասիրության համար անհրաժեշտ է, ասենք, գիշերը ժամը երեքին քննչական գործողություն իրականացնել կամ անձին դատարան ներկայացնել:
«Հրաչյա Հարությունյանի դեպքում պարզ է, որ որևէ կերպ նա չէր փորձել փախուստի դիմել, կամ խուսափել նախաքննությունից, կամ էլ խոչընդոտել նախաքննությունը: Նա անշարժ վիճակում գտնվում էր հիվանադանոցում, և այս դեպքում, լինելով իրավաբան, չեմ տեսնում անհրաժեշտություն և համաչափություն` անձին այդ վիճակից հանելու և այդ վիճակում դատարան տանելու»,- ասաց նա` ընդգծելով, որ դա կարող էին և ավելի ուշ անել, քանի որ դա անհետաձգելի չէր:
Ա. Վարդևանյանը նշեց, որ բացի ՄԻՊ Կարեն Անդեասյանի նամակից, իրենց կառույցը հետևողական է լինելու և չի բավարարվելու միայն նամակով:

Vardevanian: Harutyunian could have been brought to court later
The Head of the Legal and Analytical Department of the Ombudsman Office Aram Vardevanian believes the fact that Hrachia Harutyunian was awakened from a drug-induced sleep and transported from the hospital to the court in a housecoat was a violation of human dignity.
Commenting on the attitude of the Russian side, he said during a talk with the correspondent of Aysor.am that in fact Harutyunian was not allowed to appear in court in a dignified manner.
Let us remind you that Hrachia Harutyunian is charged in the July 13 car crash in ‘new’ Moscow that left 18 people dead. He was sentenced to two month preliminary arrest. Gross human rights violations were committed when Harutyunian was brought to court.
“The state must take measures so that human dignity will not be violated. The fact that in case of H. Harutyunian, state investigatory bodies and officials committed such actions causes deep concern,” Vardevanian noted.
Asked if those who awakened Hrachia Harutyunian from a drug-induced coma and transported him to court in a housecoat had such a right, Vardevanian replied that the issue should be examined from a viewpoint of necessity and adequacy.
He clarified that in some cases it is necessary to take an investigative measure or to transport a person to court at 3:00 am.
“In case of Harutyunian, it is clear that he didn’t try to flee or avoid the preliminary investigation. He was lying motionless in hospital. As a lawyer, I think there was no need to awaken him from a coma and transport him to court in such a state,” Vardevanian said.