Իրավաբան. Հայ վարարոդին կարող էին ավելի ուշ տանել դատարան, անհետաձգելի չէր
Հրաչյա Հարությունյանին, հիվանդանոցից դեղորայքային քնից հանելով, կանացի խալաթով անիմջապես դատարան տանելով,  փաստացի չթողնելով, որ նա պատճաշ կերպով ներկայանա, ոտնահարվել են անձի արժանապատվությունը: Aysor.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով հայ վարորդ Հ. Հարությունյանի նկատմամաբ ռուսական կողմի վերաբերմունքը, նման կարծիք հայտնեց ՄԻՊ աշատակազմի իրավաբանանական վերլուծության վարչության պետ Արամ Վարդևանյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր երկու ամիս ժամկետով կալանավորել են հայ վարորդ Հրաչյա Հարությունյանին, ով Մոսկվայում հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած խոշոր ավտովթարի ենթադրյալ մեղավորն է:
Թե’ Հայաստանի, թե’ Ռուսաստանի սահմանադրության 21-րդ հոդվածը, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը և մի շարք այլ միջազգային փաստաթղթեր հստակ ամրագրում և պաշտպանում են մարդու արժանապատվության իրավունքը:
«Պետությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել, որ որևէ կերպ անձի արժանապատվությունը չխախտվի, իսկ այս դեպքում խիստ մտահոգիչ է, որ Հրաչյա Հարությունյանի դեպքում նշվածն իրականացրել է պետության նախաքննական մարմինների, պաշտոնատար անձանց կողմից»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը:
Ինչ վերաբերում է Հ. Հարությունյանին դեղորայքային քնից հանելուն և դատարան տանելուն, Ա. Վարդևանյանը նշեց, որ այս հարցը նախ պետք է դիտարկել անհրաժեշտության և համաչափության տեսանկյունից:
Նա մանրամասնեց, որ կարող են լինել իրավիճակներ, երբ նախաքննության ընթացքի և գործի բազմակողմանի, լրիվ ուսումնասիրության համար անհրաժեշտ է, ասենք, գիշերը ժամը երեքին քննչական գործողություն իրականացնել կամ անձին դատարան ներկայացնել:
«Հրաչյա Հարությունյանի դեպքում պարզ է, որ որևէ կերպ նա չէր փորձել փախուստի դիմել, կամ խուսափել նախաքննությունից, կամ էլ խոչընդոտել նախաքննությունը: Նա անշարժ վիճակում գտնվում էր հիվանադանոցում, և այս դեպքում, լինելով իրավաբան, չեմ տեսնում անհրաժեշտություն և համաչափություն` անձին այդ վիճակից հանելու և այդ վիճակում դատարան տանելու»,- ասաց նա` ընդգծելով, որ դա կարող էին և ավելի ուշ անել, քանի որ դա անհետաձգելի չէր:
Ա. Վարդևանյանը նշեց, որ բացի ՄԻՊ Կարեն Անդեասյանի նամակից, իրենց կառույցը հետևողական է լինելու և չի բավարարվելու միայն նամակով:

Арам Вардеванян: Грачья Арутюняна могли привезти в суд позднее
Начальник правового и аналитического управления офиса омбудсмена Арам Вардеванян считает нарушением достоинства личности тот факт, что Грачья Арутюнян был выведен из медикаментозной комы и сразу доставлен из больницы в зал суда в женском халате.
В беседе с корреспондентом Aysor.am, комментируя отношение российской стороны к Грачья Арутюняну, сотрудник офиса омбудсмена Армении отметил, что Арутюняну фактически не позволили предстать перед судом в достойном виде.
Напомним, что Грачья Арутюнян, который обвиняется в смерти 18 человек в результате ДТП 13 июля на территории «новой Москвы», сегодня приговорен к двухмесячному предварительному аресту. Г.Арутюнян был доставлен в зал суда с грубейшими нарушениями прав человека.
Достоинство личности – категория, закрепленная в ст. 21 как Конституции Армении, так и Конституции РФ, кроме того, защита права на достоинство личности также гарантировано статьей 3 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод.
«Государство обязано предпринять меры, чтобы достоинство личности не нарушалось никоим образом, и вызывает крайнюю обеспокоенность тот факт, что в случае с Г. Арутюняном подобные действия осуществили государственные следственные органы, должностные лица», - сказал Арам Вардеванян.
Что касается того, имели ли право выводить Грачья Арутюняна из медикаментозной комы и везти в таком виде в суд, А.Вардеванян отметил, что этот вопрос, прежде всего, следует рассматривать с точки зрения необходимости и соразмерности.
Он уточнил, что бывают случаи, когда для следственного процесса и многостороннего, полного изучения дела необходимо, к примеру, в 3 часа ночи осуществить следственное мероприятие или привести в суд данное лицо.
«В случае Грачья Арутюняна ясно, что он никоим образом не пытался обратиться в бегство или избежать предварительного следствия, или препятствовать его проведению. Он находился в больнице в неподвижном состоянии, и в данном случае, я как юрист, не вижу необходимости и соразмерности для того, чтобы выводить его из медикаментозной комы и везти в таком состоянии в суд», - заявил А.Вардеванян.
По его словам, эти действия могли быть предприняты позднее, поскольку не являлись неотложными.
А.Вардеванян отметил, что офис омбудсмена Армении будет проявлять последовательность и не ограничится лишь письмом Защитника прав человека Армении Карена Андреасяна в адрес уполномоченного по правам человека России Владимира Лукина.