Բուդաղյանի պաշտպան. Շատ հեշտ է ապացուցել, որ տեսագրությունը մոնտաժված է
Գնդապետ Արտակ Բուդաղյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն այսօր գրավոր դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին` պարզելու համար, արդյոք զինդատախազ Գևորգ Կոստանյանի՝ Բուղաղյանների վերաբերյալ հրապարակային հայտարարությունները հանդիսանում են գլխավոր դատախազության պաշտոնակա՞ն տեսակետը, թե ոչ:
Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հ. Ալումյանը: Նրա խոսքով` արդեն պատրաստ են մի շարք փորձաքննությունների պատասխաններ, որոնցից մեկի հիման վրա էլ ինքը միջնորդել է դադարեցնել Ա. Բուդաղյանի նկատմամբ հետապնդումը:
Նա բնական անվանեց այն, որ ՀՀ ոստիկանություն ուղարկած իր գրության պատասխան դեռևս չկա: «Ես բավականին ծավալուն գրություն էի ուղարկել, որին պատասխանելու համար ժամանակ է անհրաժեշտ»,- ասաց նա:
Aysor.am-ի հարցին` իսկ հնարավոր կլինի՞ ապացուցել, որ տեսագրությունը մոնտաժված է եղել, նա ասաց. «Դա շատ հեշտ է: Եթե նախաքննական գաղտնիքի բացահայտում չհամարվի և համացանցում հայտնվի ամբողջական տեսագրությունը, ամեն ինչ ավելի պարզ կլինի»,- ասաց նա:

Hayk Alumian: One can easily prove that video was edited
Hayk Alumian, the lawyer of Colonel Artak Budaghian, sent today a letter to Armenian Prosecutor General Agvan Hovsepian in order to find out if the public statements of Military Prosecutor Gevorg Kostanian about Budaghian express the official viewpoint of the Prosecutor’s Office.
Hayk Alumian told this to the correspondent of Aysor.am. In his words, the results of a number of expert examinations are already known, and based on the results of one examination, he filed a petition for dismissal of the charge against Artak Budaghian.
The lawyer said it is quite normal that he has not yet received an answer to his letter to the police. “The letter is a long one and it will take time to answer it,” he noted.
Asked by Aysor.am whether it is possible to prove that the video was edited, Hayk Alumin replied: “Yes, it can be easily proved”. “If it is not considered a disclosure of the preliminary investigation’s secrecy and if the full video is posted on the Internet, everything will be clear,” he noted.
We would remind you that Colonel of Armenia’s Defense Ministry Artak Budaghian was seriously wounded in the June 1 shootout near the house of the then governor of Syunik province Suren Khachatrian. He was taken to a military hospital and underwent three surgeries.