Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՎԶԵԲ նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահ Սումա Չակրաբարտիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ-ի հետ Հայաստանի ավելի քան քսանամյա համագործակցությունը, որի ընթացքում, Հանրապետության ղեկավարի խոսքով, երկրի տնտեսության մի շարք ոլորտներում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ բանկը կշարունակի իր աջակցությունը Հայաստանին՝ ինչպես մասնավոր և ֆինանսական հատվածներում, այնպես էլ ինստիտուցիոնալ կարողությունների ուժեղացման առումով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի հետ ՎԶԵԲ-ի համագործակցության առաջիկա ծրագրերին, Հայաստանի առաջնահերթություններին, տնտեսության զարգացման ներուժին, ինչպես նաև առկա մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման հնարավորություններին:
ՎԶԵԲ նախագահ Սումա Չակրաբարտին, խոսելով մեր երկրի հետ բանկի երկարամյա արդյունավետ համագործակցության և դրա արդյունքում Հայաստանում իրականացված խոշորածավալ ներդրումների մասին, գոհունակությամբ է փաստել ՀՀ կառավարության հետ այսօր բանկի ստորագրած վարկային համաձայնագիրը, որը, ըստ նրա, փոխգործակցության հերթական լավ օրինակն է և ուղղված է Երևանում ջրամատակարարման ենթակառուցվածքի բարելավմանը:
Հանդիպման ավարտին ՎԶԵԲ նախագահը վերահաստատել է բանկի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի համար առաջնահերթ ոլորտներում համագործակցության խորացմանը՝ ուղղված երկրի տնտեսության աճին, ենթակառուցվածքների և գործարար միջավայրի բարելավմանը, մասնավոր հատվածի կարողությունների ընդլայնմանն ու կարևորագույն այլ խնդիրների լուծմանը:

Президент Армении принял главу Европейского банка реконструкции и развития
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня делегацию во главе с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Сумой Чакрабарти. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Глава государства высоко оценил более чем двадцатилетнее сотрудничество Армении с ЕБРР, в ходе которого, по словам С.Саргсяна, в ряде сфер страны реализованы значительные работы. Серж Саргсян выразил надежду, что банк продолжит оказывать содействие Армении как в частном и финансовом секторах, так и в плане усиления институционального потенциала.
В ходе встречи стороны обратились к предстоящим программам сотрудничества с ЕВРР, приоритетам Армении, потенциалу развития экономики, а также к вызовам и возможностям их преодоления.
Президент ЕБРР Сума Чакрабарти, обратившись к многолетнему эффективному сотрудничеству банка с Арменией и осуществленным крупномасштабным инвестициям, с удовлетворением подчеркнул важность подписанного сегодня банком кредитного соглашения с правительством Армении, которое, по его словам, является очередным хорошим примером сотрудничества и направлено на улучшение инфраструктуры водоснабжения в Армении.
В завершение встречи президент ЕБРР подтвердил готовность продолжать содействие углублению сотрудничества в приоритетных для Армении сферах, нацеленного на экономический рост, улучшение инфраструктур и бизнес-среды, расширение потенциала частного сектора и решения других важнейших задач.