Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՎԶԵԲ նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահ Սումա Չակրաբարտիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ-ի հետ Հայաստանի ավելի քան քսանամյա համագործակցությունը, որի ընթացքում, Հանրապետության ղեկավարի խոսքով, երկրի տնտեսության մի շարք ոլորտներում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ բանկը կշարունակի իր աջակցությունը Հայաստանին՝ ինչպես մասնավոր և ֆինանսական հատվածներում, այնպես էլ ինստիտուցիոնալ կարողությունների ուժեղացման առումով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի հետ ՎԶԵԲ-ի համագործակցության առաջիկա ծրագրերին, Հայաստանի առաջնահերթություններին, տնտեսության զարգացման ներուժին, ինչպես նաև առկա մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման հնարավորություններին:
ՎԶԵԲ նախագահ Սումա Չակրաբարտին, խոսելով մեր երկրի հետ բանկի երկարամյա արդյունավետ համագործակցության և դրա արդյունքում Հայաստանում իրականացված խոշորածավալ ներդրումների մասին, գոհունակությամբ է փաստել ՀՀ կառավարության հետ այսօր բանկի ստորագրած վարկային համաձայնագիրը, որը, ըստ նրա, փոխգործակցության հերթական լավ օրինակն է և ուղղված է Երևանում ջրամատակարարման ենթակառուցվածքի բարելավմանը:
Հանդիպման ավարտին ՎԶԵԲ նախագահը վերահաստատել է բանկի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի համար առաջնահերթ ոլորտներում համագործակցության խորացմանը՝ ուղղված երկրի տնտեսության աճին, ենթակառուցվածքների և գործարար միջավայրի բարելավմանը, մասնավոր հատվածի կարողությունների ընդլայնմանն ու կարևորագույն այլ խնդիրների լուծմանը:

Serzh Sargsyan receives EBRD President
Armenian President Serzh Sargsyan received today a delegation led by President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Suma Chakrabarti, the presidential press service reports.
The Armenian president highly appreciated over 20 years’ cooperation of Armenia with EBRD, thanks to which significant work has been done. S. Sargsyan expressed hope that the bank will continue providing assistance to Armenia in the private and financial sectors, also for strengthening its institutional potential.
During the meeting, the sides discussed the future programs of cooperation with EBRD, Armenia’s priorities, the potential for economic development, the current challenges and their solutions.
EBRD President Suma Chakrabarti stressed the importance of the credit agreement that their bank signed today with the Armenian government. In his words, it is a good example of cooperation and is aimed at improving water supply infrastructure in Armenia. He reaffirmed the EBRD’s willingness to continue assisting with cooperation in Armenia’s priority sectors.