Լրտեսության մեջ մեղադրվող երիտասարդները դատապարտվեցին ազատազրկման
Լեռնային Ղարաբաղի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը նախօրեին ազատազրկման դատապարտեց լրտեսության և պետական դավաճանության մեջ մեղավոր ճանաչված Ռաֆայել Ավագյանին և Դավիթ Բարսեղյանին:
Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Պաշտպանության բանակի պայմանագրային զինծառայող, 22-ամյա Ռաֆայել Ավագյանը և ուսանող Դավիթ Բարսեղյանը դատապարտվեցին համապատասխանաբար 11 և 10 տարվա ազատազրկման:
Ըստ մեղադրանքի՝ Ավագյանն ու Բարսեղյանը շուրջ մեկ տարի առաջ «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցում ծանոթացել են Ստամբուլում բնակվող ոմն Սամվել Ազատյանի հետ, ով ներկայացել էր որպես բարեգործական կազմակերպության անդամ, և Ավագյանից որոշակի տեղեկություններ էր խնդրել Պաշտպանության բանակի, արտակարգ պատահարների ժամանակ զոհվածների ու վիրավորների մասին, բժշկական սպասարկման և այլնի մասին:
Տեղեկությունների դիմաց Ավագյանը որպես նվեր ստացել է ձեռքի ժամացույց, այլ իրեր և շուրջ 1000 ԱՄՆ դոլար: Այդ գումարից 200 դոլարը Ավագյանը փոխանցել է Դավիթ Բարսեղյանին՝ Կովսականում սիրիահայերի լուսանկարների համար:
Ամբաստանյալներն իրենց ներկայացվող մեղադրանքը չեն ընդունել, իրենց մեղավոր չեն ճանաչել՝ փաստարկելով, թե չեն գիտակցել սեփական գործողությունների իրական նշանակությունը:

Авакян и Барсегян приговорены к длительным срокам за шпионаж
Суд общей юрисдикции Нагорного Карабаха приговорил к длительным срокам лишения свободы Рафаэла Авакяна и Давида Барсегяна, признанных виновными в шпионаже и государственной измене.
Военнослужащий-контрактник Армии обороны Нагорного Карабаха, 22-летний Рафаэл Авакян и студент Давид Барсегян приговорены к 11 и 10 годам лишения свободы соответственно.
Согласно обвинительному заключению, Авакян и Барсегян около года назад в социальной сети «Одноклассники» познакомились с проживающим в Стамбуле неким Самвелом Азатяном, который представился членом действующей в этом городе благотворительной организации и попросил у Авакяна кое-какую информацию об Армии обороны: о погибших и раненых во время чрезвычайных происшествий, о медицинском обслуживании, питании, состоянии строений и прочем.
За информацию Авакян в качестве подарка получил наручные часы, бумажник и другие предметы, а также около 1000 долларов США. Из этой суммы на 800 долларов Авакян, по совету Азатяна, купил мобильный телефон, а 200 долларов отдал другу, Давиду Барсегяну – за фотографии сирийских армян в Ковсакане.
Подсудимые себя виновными не признали, заявив, что не понимали истинного смысла своих действий.
Адвокат Авакяна и Барсегяна Аркадий Исраелян считает приговор несправедливым, отмечая, что его подзащитные думали, что общаются с благотворителем, а сторона обвинения и суд не смогли установить личность виртуального собеседника подсудимых.