Քրգործ` «Արդշինինվետսբանկ»-ում տեղի ունեցած մեքենայությունների փաստով
«Ժողովուրդ»-ը տեղեկացել էր, որ հուլիսի 23-ին «Արդշինինվետսբանկ» ՓԲԸ-ի Վարդենիսի մասնաճյուղում տեղի ունեցած բանկային մեքենայությունների փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել:
Հիշեցնենք, որ մարդիկ իրենց ոսկեղենը գրավադրել էին «Արդշինինվեստբանկ»-ում, սակայն տոկոսադրույքի համապատասխան վճարումները կատարելուց հետո չէին կարողանում հետ ստանալ դրանք, քանի որ բանկը պատճառաբանում էր, թե կտրոնները կեղծ են. «Գնացեք կտրոն տված աշխատակցից պահանջեք ձեր գումարները»: Քրգործը հարուցվել է ՀՀ քր.օր 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով յուրացնել կամ վատնելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով:
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով, բանկի կառավարիչ Արտյոմ Մկրտչյանը, հասկանալով վերահաս վտանգի հավանականությունը, մարել է աշխատակցի վրա «կոտրած» 3մլն դրամից ավելի գումարը: Սակայն քննության ընթացքում դեռ շատ բաներ կպարզվեն, քանի որ «յուրացումն ու վատնումը» չեն եղել 3 մլն-ի շրջանակներում:

‘Zhoghovurd’ writes citing its sources that a criminal case was opened in connection with the frauds at Vardenis branch of Ardshininvestbank CJSC.
Let us remind you that people who pledged gold items with Ardshininvestbank couldn’t redeem them after paying the respective interest and sums because they were told by the bank that their receipts were fake. “You should demand the sum you paid from the employee who gave you a receipt,” the bank manager Artyom Mkrtchian told customers at that time. A criminal case was opened under the Criminal Code’s Article 179 part 3 point 1 (squandering or embezzlement in large amount).
“Sensing the imminent danger, the bank manager Artyom Mkrtchian repaid a sum of over 3 million AMD instead of the employee. “Yet many things may come to light during the investigation because ‘squandering and embezzlement’ exceed 3 million AMD,” the paper notes.