Մարո Գուլոյանի ինքնասպանության գործը Կոտայքի մարզում չի քննվելու
Մարո Գուլոյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Լուսինե Մինասյանը հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Մարո Գուլոյանի կասկածելի ինքնասպանության գործի քննությունը Կոտայքի մարզում այլևս չի իրականացվելու
2013թ. հունիսի 17-ին Մարո Գուլոյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Լուսինե Մինասյանի և Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի կողմից ՀՀ Գլխավոր դատախազւթյանը ներկայացվել էր դիմում Մարո Գուլոյանի գործով վարույթի անօրինական կարճման որոշման դեմ:
Հունիսի 24-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազի որոշմամբ Մարո Գուլոյանի կասկածելի ինքնասպանության կապակցությամբ քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշումը, կայացված ՀՀ Ոստիկանության ՔԳՎ Կոտայքի մարզի քննչական բաժնի կողմից, վերացվեց: Հուլիսի 11-ին տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Լուսինե Մինասյանը նոր դիմում ներկայացրեց ՀՀ Գլխավոր դատախազություն` գործի քննությունը Երևան տեղափոխելու վերաբերյալ:
Հուլիսի 26-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազի տեղակալի գրությամբ քրեական գործն ուղարկվել է Քննչական գլխավոր վարչության պետ Գ. Համբարձումյանին` գործի նախաքննության կատարումը մեկ այլ քննչական մարմնի հանձնարարելու համար:
Խորին շնորհակալոթյուն հայտնելով ՀՀ Գլխավոր դատախազությանը նախաքննության օրինականության վերահսկողության ապահովման համար` տուժող կողմը հուսով է, որ գոնե նոր քննչական մարմնի կողմից Մարո Գուոյանի կասկածելի մահվան դեպքը կքննվի պրոֆեսիոնալ, առանց կողմնապահության և օրենքի պահանջների կոպիտ խախտման»:

“On June 17, 2013 Lusine Minasian – the representative the legal successor of victim Maro Guloyan – and Coalition against Women’s Violence filed an application to the Prosecutor General’s Office, complaining about the illegal dismissal of Maro Guloyan’s case.
On June 24 Armenian Prosecutor General took a decision about revocation of the RA Police Kotayk regional investigation department’s decision about dismissal of the criminal case of Maro Guloyan’s suspicious suicide.
On July 11 the legal successor’s representative Ms. Lusine Minasian filed a new application to the Prosecutor General’s Office, with the request to transfer the investigation of the case to Yerevan. On July 26, based on the letter of Armenia’s Deputy Prosecutor General, the case was sent to the head of the Main Investigation Department of the Police Gagik Hambartsumian with the aim of instructing another investigatory agency to conduct a preliminary investigation.
Expressing deep gratitude to Prosecutor General’s Office for ensuring control over the legality of the preliminary investigation, the aggrieved party hopes that the new investigatory agency will conduct an impartial and professional investigation into Maro Giloyan’s death under suspicious circumstances, without flagrant violations of the law,” Lusine Minasian’s statement reads.