Ակտիվիստ, փաստաբան Արգիշտի Կիվիրյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց, որ ինքը առնվազն պետք է տուժող ճանաչվի, իսկ թե ինչ կարգավիճակով է հրավիրվել ՀՔԾ, իրեն հայտնի չէ:
«Ինձ հրավիրել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածով հարուցված քրգործի շրջանակներում, որը հարուցվել է ոստիկանի բողոքի հիման վրա, քանի որ դա ենթադրում է պաշտոնատար անձի նկատմամբ բռնություն: Կարգավիճակը չեն ասել, բայց ենթադրում եմ, որ որպես վկա, սակայն հայ իրականության մեջ կարող ես 5 րոպե հետո դառնալ կասկածյալ, 10 րոպե հետո՝ մեղադրյալ: Ով ծանոթ է այդ ոլորտին, գիտի, որ բոլորին էլ այդ կարգավիճակով են կանչում»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ իրեն աջակցելու են եկել մոտ 30 փաստաբան:
Հիշեցնենք, որ Ոստիկանների և «Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող Արգիշտի Կիվիրյանի միջև Կոմիտաս 5 հասցեում օգոստոսի 24-ի միջադեպի փաստով ՀՀ ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ Իշխանության ներկայացուցչի հանդեպ բռնություն:

Kivirian: You may become a suspect in 5 minutes
During a meeting with reporters today, the activist and lawyer Argishti Kivirian said that he should be recognized as least as a victim and that he is not aware of his status as a person summoned to the Special Investigation Service.
“I was invited in connection with the criminal case opened under Article 316 of the Criminal Code, based on a complaint of a policeman. It presupposes violence against an official. I was not told anything about my status, but I suppose I was invited as a witness, but in Armenian reality you may become a suspect in 5 minutes and an accused person 10 minutes later. Anyone who is familiar with the sphere knows that everyone summoned there has this status,” Kivirian noted.
He added that about 30 lawyers came to support him.
Let us remind you that after an argument between policemen and Argishti Kivirian who coordinates Armenia Today information website (the incident occurred on Kievian Street in Yerevan on August 24), the police opened a criminal case under Article 316 (violence against a representative of authorities) of Armenia’s Criminal Code.