Ագրարային համալսարանում ուսման վարձը չի թանկացել
«Հրապարակը» զրուցել է Ագրարային համալսարանի ռեկտոր Արշալույս Թարվերդյանի հետ`պարզելու համար, թե ինչու իր ղեկավարած բուհում ուսման վարձերը չեն թանկացել:
Ա. Թարվերդյանը մեկնաբանել է. «Բնական է, բուհերն ունեն տարբեր խնդիրներ, գտնվում են տարբեր իրավիճակներում, բայց մեր բուհի համար շատ կարևոր խնդիր կա`ուսանողական համալրման հարցը, մեր ուսանողների հիմնական մասը գյուղական բնակավայրերի բնակիչներ են, և նրանց սոցիալական վիճակը այնպիսին չէ, որ վարձավճարների թանկացումը հնարավորություն տա նրանց ամբողջությամբ վճարել: Այդ մասին նաև վերջին չորս տարիների ցուցանիշներն են վկայում: Տարեկան համալսարանից 400-500 ուսանող հեռացվում կամ ազատվում է՝ դրանց մի մասը հենց վարձի պատճառով, եթե հիմա փորձեինք բարձրացնել, մենք կունենային առաջին կուրսի ընդունելության ցածր ցուցանիշներ»:

Hraparak: Tuition fee at Agrarian University not to increase
‘Hraparak’ daily’s correspondent asked the rector of Agrarian University Arshaluys Terverdian why the tuition fee at their university has remained the same.
“We have an important purpose of maintaining the enrolment of students. The majority of our students are from rural communities of Armenia. The data of the past four years show that their social conditions don’t allow them to pay more. 400-500 students drop out each year, some of them - because of the tuition fee. If we increase the tuition fee now, we will have a small number of freshmen,” the rector said.