Ագրարային համալսարանում ուսման վարձը չի թանկացել
«Հրապարակը» զրուցել է Ագրարային համալսարանի ռեկտոր Արշալույս Թարվերդյանի հետ`պարզելու համար, թե ինչու իր ղեկավարած բուհում ուսման վարձերը չեն թանկացել:
Ա. Թարվերդյանը մեկնաբանել է. «Բնական է, բուհերն ունեն տարբեր խնդիրներ, գտնվում են տարբեր իրավիճակներում, բայց մեր բուհի համար շատ կարևոր խնդիր կա`ուսանողական համալրման հարցը, մեր ուսանողների հիմնական մասը գյուղական բնակավայրերի բնակիչներ են, և նրանց սոցիալական վիճակը այնպիսին չէ, որ վարձավճարների թանկացումը հնարավորություն տա նրանց ամբողջությամբ վճարել: Այդ մասին նաև վերջին չորս տարիների ցուցանիշներն են վկայում: Տարեկան համալսարանից 400-500 ուսանող հեռացվում կամ ազատվում է՝ դրանց մի մասը հենց վարձի պատճառով, եթե հիմա փորձեինք բարձրացնել, մենք կունենային առաջին կուրսի ընդունելության ցածր ցուցանիշներ»:

«Грапарак»: Плата за учебу в Аграрном университете не повысится
Корреспондент газеты «Грапарак» поинтересовался у ректора Аграрного университета Аршалуйса Тарвердяна, почему плата за учебу в этом вузе останется неизменной.
«Есть важная задача – сохранить и обеспечить приток студентов. Основная часть наших студентов из областей и сельских общин Армении. Их социальное положение не позволит им платить больше. Об этом свидетельствуют показатели последних четырех лет. Ежегодно их университета выбывают 400-500 студентов, часть из них – из-за платы. И если сейчас мы повысим цену на учебу, то будем иметь низкий показатель первокурсников», - сказал А.Тарвердян.