Հայաստանից ոչխարի միս կարտահանվի Իրան և արաբական երկրներ
Ներկայումս Հայաստանում կա շուրջ 650-680 հազար գլուխ ոչխար, որը 10-15 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարի. Հայաստանի արոտավայրերը թույլ են տալիս եռապատկել կենդանիների թվաքանակը. Խորհրդային տարիներին Հայաստանում կար շուրջ 1.5 մլն գլուխ ոչխար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարը նաև նշեց, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի տարեկան արտահանել 250-280 հազար գլուխ ոչխար, իսկ երկու սպանդանոցները` Սյունիքի մարզում և Կոտայքի մարզում, թույլ կտան արտահանումը կազմակերպել մսամթերքի տեսքով:
Կոտայքի մարզի Զորավան համայնքում գտնվող սպանդանոցը, որը շուտով կգործարկվի, հնարավորություն ունի օրական 600 մանր եղջերավոր կենդանու մորթ կազմակերպել. «Սպանդանոցներն արդիական են, անհրաժեշտության դեպքում ծավալները կավելենան»,- ընդգծեց Ս. Կարապետյանը:

Armenia plans to export mutton to Iran and Arab countries
There are currently 650-680 thousand sheep in Armenia. Their number increased by 10-15% on last year. Armenia’s pastures will allow tripling the number of sheep. In the Soviet time, Armenia had about 1.5 million head of sheep, Agriculture Minister Sergo Karapetian said at a meeting with journalists today.
According to him, Armenia can export 250-280 thousand head of sheep annually, while two slaughterhouses in Syunik and Kotayk provinces will enable to organize the export of mutton.
The slaughterhouse to be put into operation soon in Zoravan community of Kotayk province will allow slaughtering 600 head of small cattle daily. It is planned to export mutton to Iran and Arab countries.