Երևանի թիվ 27 դպրոցի տնօրենի լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցվեցին
Երևանի թիվ 27 հիմնական դպրոցում հայտնաբերված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի ցուցումով որոշում է կայացվել նշված դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Սարգսյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին՝ նկատի ունենալով, որ պաշտոնում մնալով, տնօրենը կարող է խոչընդոտել մինչդատական վարույթում գործի քննությանը: Որոշումն ուղարկվել է Երեւանի քաղաքապետին՝ եռօրյա ժամկետում կատարելու համար։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Քրեական գործի նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ դպրոցի տնօրենը՝ 2009-2012թթ. ընթացքում թվով վեց աշխատանքային պայմանագրեր է կնքել տարբեր անձանց հետ, որոնք փաստացի չեն կատարել իրենց աշխատանքային պարտականությունները: Սակայն աշխատանքային պարտականությունները փաստացի չկատարած նշված անձանց անվամբ դուրս է գրվել աշխատավարձ, ինչը յուրացման և վատնման եղանակով, ըստ նախաքննության տվյալների, հափշտակվել է տնօրենի կողմից։
Քննությամբ նաև պարզվել է, որ մի քանի դրվագով Սուսաննա Սարգսյանն անձամբ է ստացել այլ անձանց անունով ձեւակերպված աշխատավարձերը՝ բանկոմատների միջոցով կանխիկացնելու եղանակով եւ յուրացրել:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության Շենգավիթի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Ս.Սարգսյանին 28.08.2013թ. մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։

Временно приостановлены полномочия директора школы N27
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту выявленных в ереванской основной школе N27 злоупотреблений, по указанию прокурора столичного административного района Шенгавит было принято решение о временном приостановлении полномочий директора вышеотмеченной школы Сусанны Саргсян, исходя из того, что, оставаясь на своем посту, директор может препятствовать расследованию дела в ходе досудебного производства.
В ходе предварительного следствия уголовного дела, в частности, установлено, что директор школы в течение 2009-2012гг. заключила шесть трудовых договоров с разными лицами, которые фактически не выполнили своих служебных обязанностей, однако на их имя была выписана заработная плата, которая путем присвоения и растраты, согласно данным предварительного следствия, была расхищена директором. Следствие также установило, что Сусанна Саргсян по нескольким эпизодам лично получила зарплаты, оформленные на имя вышеупомянутых лиц, и, обналичив сумму, присвоила ее.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Шенгавитском следственном отделе полиции 28.августа С.Саргсян было предъявлено обвинение по п.1 и 3 ч.2 ст.179 и ст.314 УК Армении. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Уведомление: Подозреваемый или обвиняемый в преступлении считается невиновным до тех пор, пока его виновность в совершении преступления не будет доказана в предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом РА порядке и установлена вступившим в законную силу приговором суда.