Սերժ Ավեդիքյանի «Փարաջանով» ֆիլմն «Օսկարի» հնարավոր հավակնորդների թվում է
Ուկրաինայի Օսկարյան կոմիտեն հրապարակել է այն ֆիլմերի անունները, որոնք Ուկրաինան 2013թ. ներկայացնելու է Ամերիկյան կինեմատոգրաֆիստների ակադեմիայի «Օսկար» մրցանակին «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում: Ներկայացված ցանկում է նաև Սերժ Ավեդիքյանի և Ելենա Ֆետիսովայի «Փարաջանով» ֆիլմը: Այս մասին գրում է vchaspik.ua-ն:
«Փարաջանովը» նկարահանվել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Հայաստանի համատեղ ուժերով: Այն Օդեսայի միջազգային կինոփառատոնում լավագույն ուկրաինական ֆիլմ է ճանաչվել:
Նշենք, որ Օսկարի ներկայացված մյուս երկու ֆիլմերն են Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձը» և Ահտեմ Սեյտաբլաևի «Հայտարման»:
Նշենք նաև, որ «Օսկարի» 86-րդ մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա 2014թ. մարտի 2-ին: Մինչ այդ՝ հունվարի 16-ին, կներկայացվեն 24 անվանակարգերունմ ընդգրկված ֆիլմերը:

Фильм «Параджанов» Аведикяна в числе возможных номинантов на премию «Оскар»
Украинский Оскаровский комитет принял три фильма к участию в отборе фильма-номинанта от Украины в 2013 году на премию «Оскар» Американской академии кинематографических искусств и наук в номинации «Фильм на иностранном языке»: «Вечное возвращение» режиссера Киры Муратовой, «Параджанов» режиссеров Сержа Аведикяна и Елены Фетисовой и «Хайтарма» режиссера Ахтема Сейтаблаева. Об этом сообщили в Общественной организации «Ассоциация продюсеров Украины», передает vchaspik.ua.
Фильм «Параджанов» – дебютный полнометражный фильм сорежиссера Фетисовой (Украина) и Аведикяна (Франция), снятый в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении. На Одесском международном кинофестивале фильм получил приз «Золотой Дюк» за Лучший украинский полнометражный фильм.
В украинский прокат фильм выходит 26 сентября 2013 года.
Отметим, что 86-я церемония вручения премии «Оскар» за заслуги в области кинематографа за 2013 год состоится 2 марта 2014 года в Dolby Theatre в Лос-Анджелесе. До этого, 16 января 2014 года в США будут объявлены номинанты в 24-х категориях.