3 տարիներին այնքան սպառազինություն ենք ձեռք բերել, որքան 20 տարվա ընթացքում
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ով աշխատանքային այցով գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանի ուղեկցությամբ այցելել է ԼՂՀ ՊԲ N զորամաս: Կառավարության ղեկավարը շրջել է զորամասով, ծանոթացել զինվորների ծառայության ընթացքին, ստեղծված պայմաններին, ճաշել զինծառայողների հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Վարչապետը ՀՀ կառավարության անունից ողջունել և շնորհավորել է բոլոր զինծառայողներին` ԼՂՀ-ի անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: «Այսօր Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստանի Հանրապետությունում մեծ ոգևորությամբ տոնում ենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության տոնը, որն արձանագրում է պետական ձևավորման 22-րդ տարեդարձը:
Այս տոնն ունի պատմական նշանակություն ոչ միայն ԼՂՀ-ի բնակչության, այլև մեր բոլորի համար, քանի որ քաջ գիտակցում ենք, որ այստեղ է կերտվում ոչ միայն ԼՂՀ-ի, այլև հայ ժողովրդի ապագան, որովհետև սա պայքար է հայկական ինքնության համար, և դուք այդ պայքարի հենց առաջին ճակատում եք գտնվում: Համոզված եմ, որ մենք ձեզ հետ միասին ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի ամրապնդենք այն հաղթանակները, որոնք արձանագրել ենք ԼՂՀ-ն ձևավորելու ճանապարհին: Մենք պետք է արժանի լինենք զոհված ազատամարտիկների հիշատակին` հենց մեր ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով ամրապնդելով ԼՂՀ-ի պետականությունը‰:
Պատասխանելով Ադրբեջանի սպառազինման և այդ համատեքստում հայկական կողմից իրականացվող քայլերի վերաբերյալ զինվորներից մեկի հարցին` Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության առաջին կարևորագույն կետը մեր երկրի անվտանգության ապահովումն է: «Դա նշանակում է ժամանակակից բանակ, ժամանակակից սպառազինություն: Վերջին երեք տարիների ընթացքում այնքան սպառազինություն ենք ձեռք բերել, որքան վերջին 20 տարիների ընթացքում: Այդ տեսակետից, կարող եք հանգիստ լինել, որ մենք երբեք թույլ չենք տալու, որպեսզի ուժերի հավասարակշռությունը խախտվի: Դրա համար էլ մեր զինված ուժերի սպառազինման գործընթացը գտնվում է ՀՀ նախագահի ուշադրության կենտրոնում‰»,- ասել է վարչապետը:
Միաժամանակ, Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ հայկական ԶՈՒ-ի սպառազինման գործում իրենց լուման ունեն նաև Հայաստանի ռազմավարական գործընկերները: ՀՀ կառավարության ղեկավարը դիմելով զինվորներին` նշել է, որ ժամանակակից բանակում ամենակարևորը հենց զինվորներն են` նրանց պատրաստվածության աստիճանն ու խիզախության մակարդակը: «Այդ առումով, մենք ապացուցել ենք մեր հարաբերական առավելությունը: Միաժամանակ, դուք էլ պետք է հասկանաք, որ սպառազինությունից ավելի էական նշանակություն ունեն ձեր կեցվածքն ու խիզախությունը, որը պետք է պահպանեք‰:
ՀՀ կառավարության ղեկավարն այսօր երեկոյան մասնակցելու է ԼՂՀ-ի անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին:

Т.Саркисян: За 3 года мы купили больше вооружений, чем за прошедшие 20 лет
В течение последних трех лет армянская сторона закупила больше вооружений, чем за предыдущие 20 лет, заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе посещения одной из воинских частей Армии обороны НКР.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, Т.Саркисян находится в Нагорно-Карабахской Республике с рабочим визитом по случаю празднования 22-й годовщиной провозглашения НКР.
Отвечая на вопрос одного из военнослужащих относительно вооружения Азербайджана и осуществляемых армянской стороной шагах, Т.Саркисян отметил, что «первой и важнейшей задачей правительства является обеспечение безопасности нашей страны».
«Это означает современную армию, современное вооружение. За последние три года мы закупили столько вооружения, сколько в течение прошедших 20 лет. С этой точки зрения, можете быть уверены, что мы никогда не позволим, чтобы баланс сил был нарушен. Именно поэтому процесс вооружения армии находится в центре внимания президента», - сказал премьер-министр.
При этом Саркисян подчеркнул, что свой вклад в дело вооружения армии вносят также стратегические партнеры Армении. Обращаясь к военнослужащим, глава правительства, отметил, что в современной армии самое важное – солдаты, уровень их подготовки и степень мужества.
«В этом плане мы уже доказали наше сравнительное преимущество. В то же время, вы тоже должны понимать, что ваше поведение и мужество важнее любых вооружений», - отметил он.
Премьер-министр Армении поздравил военнослужащих от имени правительства с 22-й годовщиной провозглашения НКР.
«Этот праздник имеет историческое значение не только для населения НКР, но и для всех нас, поскольку мы прекрасно осознаем, что здесь создается не только будущее НКР, но и армянского народа, потому что это борьба за армянскую идентичность, и вы находитесь в авангарде этой борьбы. Уверен, что мы вместе с вами сделаем все, чтобы закрепить победы, зафиксированные на пути становления НКР», - заявил глава правительства Армении.