ՀՅԴ-ն խոստացել էր  համագործակցել, բայց այժմ ընդհատակ է  անցել
«Չորրորդ ինքնիշխանության» տեղեկություններով, Ազգային ժողովի 4 խմբակցությունները՝ Հայ Ազգային Կոնգրեսը, «Բարգավաճ Հայաստանը», «Ժառանգությունը» և Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը դեռևս արձակուրդներից առաջ որոշել էին աշնանային նստաշրջանը սկսել որոշ միասնական քաղաքական նախաձեռնություններով, որոնք իրենց քաղաքական-հասարակական հնչեղությամբ աշխուժություն կմտցնեին խորհրդարանական կյանքում։
Թերթի տեղեկություններով, խոսքը միասնական այնպիսի նախաձեռնությունների մասին էր, որի հրապարակայնացումը լրջորեն անհանգստացնելու էր ՀՀ իշխանություններին։ Սակայն խմբակցությունների կողմից «նախաստորագրման» ակտը այս օրերին չի կայանում այն պարզ պատճառով, որ ՀՅԴ-ն ընդհատակ է անցել։
Թերթի տեղեկություններով, բոլոր խմբակցություններն այս օրերին քննարկել և կոնկրետ համաձայնության են եկել նախաձեռնության շուրջ, մինչդեռ ՀՅԴ-ն, անհասկանալիորեն լռում է։ Չնայած, մի քանի ամիս առաջ ՀՅԴ-ն ինքն էլ բանավոր պատրաստակամություն էր հայտնել միանալու նախաձեռնությանը, սակայն հիմա այս կապակցությունը ոչ դրական արձագանք է տալիս, ոչ բացասական։
«ՀՅԴ-ի այս անհասկանալի պահվածքը, թերևս, կարելի է բացատրել ՀՅԴ-ում սպասվելիք փոփոխություններով։ Բոլոր նշանները կան պնդելու, որ ՀՅԴ-ականները ոչ միայն օտարերկրյա դեսպանների պորտֆելներ են վերցնելու, այլ ՀՀԿ-ի հետ «կոալիցիոն» գործընկերություն են սկսելու։ Այդ է պատճառը, որ նրանք այս պահին խուսափում են միանալ նախաձեռնությանը»,- մեկնաբանել է թերթը:

«Чоррорд инкнишханутюн»: АРФД ушла в подполье
Четыре фракции Национального Собрания – «Армянский национальный конгресс», партия «Процветающая Армения», партия «Наследие» и АРФ «Дашнакцутюн» – еще до каникул решили начать осеннюю сессию с неких совместных политических инициатив, которые своим общественно-политическим звучанием внесут активность в парламентскую жизнь. Об этом пишет газета «Чоррорд инкнишханутюн».
По сведениям издания, речь идет о таких инициативах, выдвижение которых вызовет серьезную обеспокоенность властей Армении. Однако акт «парафирования» фракциями в эти дни не может состояться по той простой причине, что АРФ «Дашнакцутюн» ушла в подполье.
«Все фракции в эти дни обсудили и достигли конкретной договоренности вокруг инициативы, в то время как АРФД странным образом молчит. Несмотря на то, что несколько месяцев назад АРФД выразила устную готовность присоединиться к инициативе, однако сейчас эта партия ни позитивной, ни негативной оценки не дает», - отмечает газета.
«Это непонятное поведение АРФД можно объяснить ожидаемыми изменениями в партии. Есть все признаки, чтобы утверждать, что представители АРФД не только возьмут дипломатические портфели, но и начнут «коалиционное» сотрудничество с Республиканской партией Армении», - пишет «Чоррорд инкнишханутюн».