ՀՅԴ-ն խոստացել էր  համագործակցել, բայց այժմ ընդհատակ է  անցել
«Չորրորդ ինքնիշխանության» տեղեկություններով, Ազգային ժողովի 4 խմբակցությունները՝ Հայ Ազգային Կոնգրեսը, «Բարգավաճ Հայաստանը», «Ժառանգությունը» և Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը դեռևս արձակուրդներից առաջ որոշել էին աշնանային նստաշրջանը սկսել որոշ միասնական քաղաքական նախաձեռնություններով, որոնք իրենց քաղաքական-հասարակական հնչեղությամբ աշխուժություն կմտցնեին խորհրդարանական կյանքում։
Թերթի տեղեկություններով, խոսքը միասնական այնպիսի նախաձեռնությունների մասին էր, որի հրապարակայնացումը լրջորեն անհանգստացնելու էր ՀՀ իշխանություններին։ Սակայն խմբակցությունների կողմից «նախաստորագրման» ակտը այս օրերին չի կայանում այն պարզ պատճառով, որ ՀՅԴ-ն ընդհատակ է անցել։
Թերթի տեղեկություններով, բոլոր խմբակցություններն այս օրերին քննարկել և կոնկրետ համաձայնության են եկել նախաձեռնության շուրջ, մինչդեռ ՀՅԴ-ն, անհասկանալիորեն լռում է։ Չնայած, մի քանի ամիս առաջ ՀՅԴ-ն ինքն էլ բանավոր պատրաստակամություն էր հայտնել միանալու նախաձեռնությանը, սակայն հիմա այս կապակցությունը ոչ դրական արձագանք է տալիս, ոչ բացասական։
«ՀՅԴ-ի այս անհասկանալի պահվածքը, թերևս, կարելի է բացատրել ՀՅԴ-ում սպասվելիք փոփոխություններով։ Բոլոր նշանները կան պնդելու, որ ՀՅԴ-ականները ոչ միայն օտարերկրյա դեսպանների պորտֆելներ են վերցնելու, այլ ՀՀԿ-ի հետ «կոալիցիոն» գործընկերություն են սկսելու։ Այդ է պատճառը, որ նրանք այս պահին խուսափում են միանալ նախաձեռնությանը»,- մեկնաբանել է թերթը:

Chorrord Inknishkhanutyun: ARFD goes underground
Four factions of the National Assembly – Armenian National Congress (HAK), Prosperous Armenia Party (BHK), Heritage, and ARFD factions - took a decision prior to the recess that they would start the autumn session of the parliament with joint political initiatives aimed at making parliamentary life more active, ‘Chorrord Inknishkhanutyun’ writes.
According to the newspaper, the matter concerns initiatives which will cause serious concern of the Armenian authorities. Yet the act of ‘initialing’ by the factions cannot be held now for the simple reason that ARF-Dashnaktsutyun has gone underground.
“All the faction have discussed the initiative and reached an agreement, whereas ARFD keeps silent in a strange way. Although a few months ago ARFD verbally expressed willingness to join the initiative, it currently expresses neither a positive nor a negative assessment”, the paper notes.
“The inexplicable conduct of ARFD can be explained by the changes expected in the party. There are all the signs that ARFD representatives will not only accept diplomatic posts, but also start ‘coalition’ cooperation with the Republican Party of Armenia,” the paper writes.