Ստեղծվել է կառավարական հանձնաժողով՝ Լևոն Անանյանի մահվան կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է կառավարական հանձնաժողով` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ։
ՀՀ կառավարության լրատվական բաժնի փոխանցմամբ` հանձնաժողովի կազմում են` ՀՀ մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Դ. Սարգսյանը, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գ. Բեգլարյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Դ.Դումանյանը, Երևանի քաղաքապետ Տ. Մարգարյանը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՀՀ ոստիկանության պետ Վ. Գասպարյանը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի լուսարարապետ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը, «Հայաստանի գրողների միություն» ՀԿ քարտուղար Է. Միլիտոնյանը, «Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ. Մանասյանը, գրող, հրապարակախոս Զ. Բալայանը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի «Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա. Իսահակյանը, «Հայկական ազգային կինոակադեմիա» ՀԿ նախագահ Դ. Մուրադյանը, Լևոն Անանյանի որդին` Ա. Անանյանը:
Լ. Անանյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 4-ին՝ ժամը 18.00-ից՝ Նոր Նորքի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում, հուղարկավորությունը՝ սեպտեմբերի 5-ին՝ ժամը 14.00-ին՝ Հայաստանի գրողների միության շենքից:

Создана правительственная комиссия по организации похорон Левона Ананяна
В связи со смертью председателя Союза писателей Армении, заслуженного деятеля искусств Левона Ананяна создана правительственная комиссия по организации похорон во главе с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, в состав комиссии входят министр культуры Асмик Погосян, министр диаспоры Грануш Акопян, министр финансов Давид Саркисян, министр транспорта и связи Гагик Бегларян, министр здравоохранения Дереник Думанян, мэр Еревана Тарон Маргарян, начальник Полиции Владимир Гаспарян, ключарь Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Ован Акопян, директор Государственной филармонии Армении Гагик Манасян, секретарь Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, писатель и публицист Зорий Балаян, директор Института литературы им. Абегяна НАН Армении Авик Исаакян, директор Армянской национальной киноакадемии Давид Мурадян, а также сын Левона Ананяна, директор государственного информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян.
Панихида состоится 4-го сентября в 18:00 в церкви Святого Саркиса в административном округе Нор-Норк, а церемония прощания с Левоном Ананяном пройдет 5-го сентября в 14:00 в Союзе писателей Армении.
Отметим, что Левон Ананян скончался накануне в медицинском центре «Наири», у него был диагностирован рак.