«Կարֆուրը» կտեղակայվի «Երևան մոլ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնում
Այս օրերին Երևանի Արշակունյաց պողոտայում մեծ թափով ընթանում է «Երևան մոլ» աոևտրի և զվարճանքի կենտրոնի շինարարությունը: Բացումը նախատեսվում է հոկտեմբերին: Կառույցի սեփականատերերի անունները պաշտոնապես չեն ասվում, սակայն ոչ պաշտոնապես շրջանառվում են ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի և «Կերամիկա» ՍՊԸ տնօրեն Նորայր Խաչատրյանի անունները որպես «Երևան մոլի» սեփականատերեր:
«Հայկական ժամանակի» թղթակցին երեկ ՊԵԿ-ի լրատվության բաժնից հերքել են այս տեղեկությունը, հայտնելով, որ ՊԵԿ նախագահը կամ նրա մերձավոր հարազատներից որևէ մեկը կապ չունեն «Երևան մոլի» հետ: Հայաստանում, սակայն, վաղուց արդեն նման հերքումները ոչինչ չեն նշանակում:
Սպասվում է, որ «Երևան մոլում» է գործելու ֆրանսիական «Կարֆուր» ընկերությունը, թեպետ «Կարֆուրի»` Հայաստանում բացվելու ժամկետի և վայրի վերաբերյալ էկոնոմիկայի նախարարության ունեցած վերջին տվյալը 6 ամսվա վաղեմություն ունի: Մարտ ամսին նախարար Տիգրան Դավթյանը հանրությանը ոչինչ չասող հանդիպում էր ունեցել ընկերության ներկայացուցչի հետ: Ու թեև պաշտոնական որևէ այլ նորություն մինչ օրս չկա «Կարֆուրի» գալստյան վերաբերյալ, այնուամենայնիվ, խոսակցությունները, որ աշխարհահռչակ այդ ընկերությունը մտնելու է Հայաստան և տեղ զբաղեցնելու «Երևան Մոլում», համառորեն պտտվում են գործարարների շրջանում: Մասնավոր խոսակցություններում «Կարֆուրի» ոդիսականը բացատրում են հետևյալ կերպ` ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը ամեն կերպ խոչընդոտեց և թույլ չտվեց, որպեսզի «Կարֆուրը» տեղ զբաղեցնի հայտնի «Դալմա Մոլում», և հիմա հասել է նրան, որ այս սուպերմարկետը գործի «Երևան մոլում»: Այստեղ, ինչպես արձանագրել է թերթի թղթակիցը, «Կարֆուրի» համար հատկացված է 6000 քմ տարածք:

«Айкакан жаманак»: «Carrefour» будет действовать в центре «Ереван Мол»
В эти дни на проспекте Аршакуняц в Ереване полным ходом идет строительство торгово-развлекательного центра «Ереван Мол». Открытие центра предусматривается в октябре. Имена собственников центра официально не объявляются, однако согласно муссируемым слухам, владельцами центра «Ереван Мол» являются председатель Комитета государственных доходов Армении Гагик Хачатрян и директор ООО «Керамика» Норайр Хачатрян. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
«Накануне в пресс-службе Комитета государственных доходов опровергли эту информацию, сообщив, что ни руководитель этой структуры и кто-либо из его родственников не имеют какой-либо связи с торгово-развлекательным центром «Ереван Мол». В Армении, однако, уже давно подобные опровержения ничего не значат», - пишет издание.
Ожидается, что супермаркет «Carrefour» будет действовать в центре «Ереван Мол», несмотря на 6-месячную давность информации, имеющихся у министерства экономики о сроках и месте открытия «Carrefour» в Армении. В марте министр Тигран Давтян провел встречу с представителем этой французской компании, ни и чем не говорящую общественности.
И несмотря на то, что какой-либо официальной новости относительно вступления на армянский рынок «Carrefour» до сих пор нет, тем не менее, разговоры о том, что это всемирно известная компания займет место на армянском рынке и будет действовать в центре «Ереван Мол» упорно муссируются в бизнес-кругах.
«В частных беседах одиссею «Carrefour» объясняют следующим образом: глава Комитета государственных доходов всячески препятствовал и не позволил, чтобы супермаркет «Carrefour» начал работать в «Далма Гарден мол». Сейчас он добился того, чтобы этот супермаркет действовал в центре «Ереван Мол», в котором ему выделена территория площадью 6000 квадратных метров», - отмечает «Айкакан жаманак».