Ճապոնիայում ուժգին երկրաշարժ է գրանցվել
Ճապոնիայի կենտրոնական հատվածում այսօր առավոտյան 6,9 բալ ուժգնության երկրաշարժ է գրանցվել: Այս մասին տեղեկացնում է Reuters գործակալությունը:
Երկրաշարժը ցնցել է Տոկիոն և Հոնսյու կղզու արևելյան հատվածը` այդ թվում Ֆուկուսիմա պրեֆեկտուրան: «Ֆուկուսիմա-1» վթարային ատոմակայանը չի վնասվել: Աղբյուրի փոխանցմամբ` երկրաշարժի հետևանքով տուժածներ չկան, ցունամիի վտանգ չկա:
Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Խաղաղ օվկիանոսում` 400 կմ խորության վրա, Տոկիոյից մոտ 580 կմ հեռավորությամբ:
2011 թ. մարտին 9 բալ ուժգնության երկրաշարժի հետևանքով սկսվեց ցունամի, որի պատճառով խոշոր վթար տեղի ունեցավ «Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանում: Վթարի պատճառով Ճապոնիայի իշխանությունները տեղահանեցին մոտակա բնակավայրերի ավելի քան 160 հազար բնակիչների: Վթարի հետևանքները կվերացվեն մոտակա 40 տարիների ընթացքում: Պետության կրած վնասը կազմում է ավելի քան 11 միլիարդ դոլար:

An earthquake with a preliminary magnitude of 6.9 jolted southern Japan on Wednesday, public broadcaster NHK said, with the tremor shaking buildings in the capital, Tokyo, according to Reuters.
There were no immediate reports of injuries or damage and no tsunami warning was issued. The U.S. Geological Survey measured the quake with a magnitude of 6.5.
The quake was measured 400 km (250 miles) below the earth's surface about 580 km (360 miles) south of Tokyo, NHK said. Witnesses said it was felt along much of Japan's east coast.
Earthquakes are common in Japan, one of the world's most seismically active areas. Japan accounts for about 20 percent of the world's earthquakes of magnitude 6 or greater.
On March 11, 2011, the northeast coast was struck by a magnitude 9 earthquake, the strongest quake in Japan on record, and a massive tsunami. Those events triggered the world's worst nuclear crisis since Chernobyl a quarter of a century earlier.