Վահան Հովհաննիսյանը դեսպան է նշանակվելու
«Դաշնակցության» բյուրոյի անդամ, պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը, վերջապես երեկ հայտարարեց, որ ինքը ստացել է «Հայաստանն արտասահմանում ներկայացնելու առաջարկ»: Դատելով նրա խոսքերից՝ կարելի է ենթադրել, որ նա ընդունել է այդ առաջարկը:
Եվ այսպես, ՀՅԴ-ն համալրելու է մեր երկրի դիվանագիտական կորպուսը: Սա նորմալ կդիտվեր, եթե ՀՅԴ-ն կոալիցիայի անդամ լիներ, բայց հիմա, երբ այդ կուսակցությունը հանդես է գալիս թունդ ընդդիմադիր դիրքերից, այդ իրողություն արժանանում է քննադատության:
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ-ն կոալիցիայից դուրս եկավ 2009թ. ապրիլի 27-ին: Ինչ վերաբերում է Վ. Հովհաննիսյանին դեսպան նշանակվելուն, ապա պատգամավորն ինքը իր հարցազրույցի մեջ նշել է, որ «վերջին երեք տարիներին աշխատում է արտաքին հարաբերությունների ասպարեզում, մինչև վերջերս ղեկավարելով Հայաստանի Խորհրդարանի պատվիրակությունը Եվրանեսթ Պառլամենտական վեհաժողովում, իսկ ներկայումս հանդիսանալով այդ միջազգային կառույցի փոխնախագահ»:
«Դժվար թե Վ. Հովհաննիսյանը դեսպան նշանակվելով՝ այդ առումով կարողանա կտրուկ բեկում մտցնել հայ դիվանագիտության գործունեության մեջ»,-մեկնաբանել է «Ժամանակը»:

«Жаманак»: Ваан Ованнисян будет назначен послом
Член бюро АРФ «Дашнакцутюн» Ваан Ованнисян, наконец, накануне объявил о том, что получил предложение «представлять Армению заграницей». Судя по словам В.Ованнисяна, можно предположить, что он принял это предложение. Об этом пишет газета «Жаманак».
«Таим образом, АРФД пополнит дипломатический корпус нашей страны. Это было бы нормальным, если бы АРФД входила в коалицию, однако сейчас, когда эта партия выступает с радикально оппозиционных позиций, эта реальность удостаивается критики», - отмечает издание.
Напомним, АРФД вышла из коалиции 27 апреля 2009 года. Что касается назначения В.Ованнисяна послом, то депутат отметил в своем интервью, что «в последние три года работал в сфере внешних отношений, до недавнего времени возглавлял парламентскую делегацию Армении в Парламентской ассамблее «Евронест», а в настоящее время является заместителем председателя этой международной структуры».
«Вряд ли Ваан Ованнисян сумеет внести в должности посла резкий перелом в деятельность армянской дипломатии», - комментирует газета «Жаманак».