Վահան Հովհաննիսյանը դեսպան է նշանակվելու
«Դաշնակցության» բյուրոյի անդամ, պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը, վերջապես երեկ հայտարարեց, որ ինքը ստացել է «Հայաստանն արտասահմանում ներկայացնելու առաջարկ»: Դատելով նրա խոսքերից՝ կարելի է ենթադրել, որ նա ընդունել է այդ առաջարկը:
Եվ այսպես, ՀՅԴ-ն համալրելու է մեր երկրի դիվանագիտական կորպուսը: Սա նորմալ կդիտվեր, եթե ՀՅԴ-ն կոալիցիայի անդամ լիներ, բայց հիմա, երբ այդ կուսակցությունը հանդես է գալիս թունդ ընդդիմադիր դիրքերից, այդ իրողություն արժանանում է քննադատության:
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ-ն կոալիցիայից դուրս եկավ 2009թ. ապրիլի 27-ին: Ինչ վերաբերում է Վ. Հովհաննիսյանին դեսպան նշանակվելուն, ապա պատգամավորն ինքը իր հարցազրույցի մեջ նշել է, որ «վերջին երեք տարիներին աշխատում է արտաքին հարաբերությունների ասպարեզում, մինչև վերջերս ղեկավարելով Հայաստանի Խորհրդարանի պատվիրակությունը Եվրանեսթ Պառլամենտական վեհաժողովում, իսկ ներկայումս հանդիսանալով այդ միջազգային կառույցի փոխնախագահ»:
«Դժվար թե Վ. Հովհաննիսյանը դեսպան նշանակվելով՝ այդ առումով կարողանա կտրուկ բեկում մտցնել հայ դիվանագիտության գործունեության մեջ»,-մեկնաբանել է «Ժամանակը»:

Zhamanak: Vahan Hovhannisian to be appointed ambassador
Yesterday member of the Bureau of ARF-Dashnaktsutyun Party Vahan Hovhannisian finally announced that he received an offer to ‘represent Armenia abroad’. To judge by V. Hovhannisian’s words, he has accepted the offer, ‘Zhamanak’ daily writes.
“Thus the ARFD will join the diplomatic corps of our country. There would be nothing strange about it if ARFD was part of the coalition, but now that the party has taken the position of radical opposition, this reality is being criticized,” the paper says.
Let us remind you that ARFD withdrew from the coalition on April 27, 2009. As regards Vahan Hovhannisian’s appointment as ambassador, the parliamentary deputy said in his interview that he “in the past three years worked in the field of foreign relations, led Armenia’s parliamentary delegation in Euronest Parliamentary Assembly until recently, and is currently the deputy president of that international structure”.
“Vahan Hovhannisian will hardly be able to bring about a fundamental change in work of Armenian diplomacy,” the paper comments.