Շտեֆան Ֆյուլեն գալիս է Հայաստան
«Հայկական ժամանակը», հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել է, որ սեպտեմբերի 12-ին նախատեսված է Եվրամիության Հարևանության ընդարձակման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի այցը ՀՀ, ով վերջին շտկումները պիտի աներ ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրում։
Թերթի թղթակցի հարցին՝ ճի՞շտ է, որ սեպտեմբերի 12-ին նախատեսված Էր Ֆյուլեի այցը ՀՀ և արդյոք այն կկայանա՞ Մաքսային միություն մտնելու վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի արած հայտարարությունից հետո, ԵՄ գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Անահիտ Ազատյանը պատասխանել է. «Շտեֆան Ֆյուլեն այցելելու է Հայաստան սեպտեմբերի 12-13-ին՝ մասնակցելու Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների նախարարական 3-րդ ոչ պաշտոնական երկխոսությանը Երևանում»։
Ֆյուլեի մամուլի խոսնակ Փեթեր Սթենոնը ևս թերթի թղթակցին հայտնել է, որ Ֆյուլեն ՀՀ-ում կլինի սեպտեմբերի 12-ին։ «Մինչ այդ ԵՄ տարբեր պաշտոնյաներ փորձում են բացատրություններ ստանալ Մաքսային միություն մտնելու ՀՀ-ի որոշման կապակցությամբ։ Այդ նպատակով այսօր Բրյուսել են մեկնելու Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը և ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը»,- գրել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Штефана Фюле посетит Армению
Газета «Айкакан жаманак» со ссылкой на свои источники пишет, что 12 сентября запланирован визит комиссара ЕС по вопросам расширения Штефана Фюле в Армению, в связи с внесением окончательных корректив в Соглашение об ассоциации.
На вопрос корреспондента издания о том, действительно ли визит Штефана Фюле намечен на 12 сентября и состоится ли он после сделанного президентом Сержем Саргсяном заявления о намерении Армении вступить в Таможенный союз, пресс-секретарь офиса ЕС Анаит Азатян ответила: «Штефан Фюле посетит Армению 12-13 сентября для участия в третьем неофициальном министерском диалоге «Восточного партнерства» в Ереване».
Пресс-секретарь Штефана Фюле Петер Стенон также сообщил, что еврокомиссар посетит Армению 12 сентября. «А пока различные представители ЕС пытаются получить разъяснения в связи с решением Армении присоединиться к Таможенному союзу. С этой целью в Брюссель отправятся председатель парламентской комиссии по внешним связям Артак Закарян и вице-председатель РПА Армен Ашотян», - пишет «Айкакан жаманак».