«Բանդայի գործով» ՔԿՀ-ում մահացած Արման Դալլաքյանը վնասվել էր ձերբակալվելիս
Երեկ, ժամը 20.42-ին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատաողական հիմնարկում մահացել է բանդիտիզմի գործով ամբաստանյալ Արման Դալլաքյանը: ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գոռ Ղլեչյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում դժվարացավ նշել մահվան պատճառը, այն կպարզի դատաբժշկական փորձաքննությունը:
Ամբաստանյալն, ըստ Գ.Ղլեչյանի, օգոստոսի 30-ին աչքի վիրահատություն էր տարել, և Ա.Դալլաքյանի առողջական խնդիրների պատճառով նա չէր ներկայացվել սեպտեմբերի 2-ի դատական նիստին և այն հետաձգվել էր:
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 19-ին Արման Դալլաքյանը «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում վիրահատվել էր՝ ձերբակալվելու ժամանակ Ա.Դալլաքյանը վնասել էր ինքն իրեն՝ որովայնի շրջանում, ինչի հետևանքով առաջացել էր ճողվածք:
Այն ժամանակ «Փաստինֆոի» թղթակցի հետ զրույցում ամբաստանյալի պաշտպան Վաչագան Քոսյանը հայտնել էր, առողջական այդ խնդիրը չի լուծվել ոչ բավարար բժշկական սպասարկման արդյունքում՝ նա ձերբակալության օրը ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչությունից տեղափոխվել էր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն՝ վիրահատվելու, և վիրահատության հաջորդ օրը դուրս գրվել կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքից: Պաշտպանի հարցմանը, թե ինչու էր նոր վիրահատված անձը հապշտապ դուրս գրվել հիվանդանոցից, բժիշկները տեղեկացրել էին, որ հիվանդին դուրս են գրել ոստիկանների պահանջով և ոստիկանների ուղեկցությամբ նա տեղափոխվել է ոստիկանության հոսպիտալ:

Подсудимый по делу «о банде» А.Даллакян получил травму еще при задержании
Накануне, в 20:42 в уголовно-исполнительном учреждении «Больница для заключенных» скончался подсудимый по делу «о банде» Арман Даллакян. Временно исполняющий обязанности начальника уголовно-исполнительного управления Минюста Армении Гор Глечян в беседе с корреспондентом ИА «ФактИнфо» затруднился назвать причину смерти.
«Для выяснения обстоятельств гибели назначена экспертиза»,- отметил он. Подсудимому, по словам Г.Глечяна, 30 августа была проведена операция на глаза. А. Даллакян по состоянию здоровья не присутствовал на состоявшемся 2 сентября судебном заседании, которое пришлось отложить.
Ранее, 19 ноября прошлого года, Арман Даллакян был прооперирован в УИУ «Больница для заключенных». Во время задержания А.Даллакян нанес себе ранение в области брюшной полости, что привело к образованию грыжи.
Тогда в беседе с корреспондентом «ФактИнфо» адвокат подсудимого Вачаган Косян сообщил, что связанные со здоровьем проблемы не были урегулированы из-за недостаточного уровня оказания медпомощи. В день ареста его перевели из Управления по борьбе с организованной преступностью в медицинский центр «Эребуни» на операцию и уже на следующий день после хирургического вмешательства выписали из отделения реанимации больницы. На запрос адвоката относительно того, почему недавно прооперированного пациента скоропалительно выписали, медики сообщили, что больной выписался по требованию правоохранителей и в их сопровождении был доставлен в госпиталь Полиции.