«Բանդայի գործով» ՔԿՀ-ում մահացած Արման Դալլաքյանը վնասվել էր ձերբակալվելիս
Երեկ, ժամը 20.42-ին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատաողական հիմնարկում մահացել է բանդիտիզմի գործով ամբաստանյալ Արման Դալլաքյանը: ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գոռ Ղլեչյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում դժվարացավ նշել մահվան պատճառը, այն կպարզի դատաբժշկական փորձաքննությունը:
Ամբաստանյալն, ըստ Գ.Ղլեչյանի, օգոստոսի 30-ին աչքի վիրահատություն էր տարել, և Ա.Դալլաքյանի առողջական խնդիրների պատճառով նա չէր ներկայացվել սեպտեմբերի 2-ի դատական նիստին և այն հետաձգվել էր:
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 19-ին Արման Դալլաքյանը «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում վիրահատվել էր՝ ձերբակալվելու ժամանակ Ա.Դալլաքյանը վնասել էր ինքն իրեն՝ որովայնի շրջանում, ինչի հետևանքով առաջացել էր ճողվածք:
Այն ժամանակ «Փաստինֆոի» թղթակցի հետ զրույցում ամբաստանյալի պաշտպան Վաչագան Քոսյանը հայտնել էր, առողջական այդ խնդիրը չի լուծվել ոչ բավարար բժշկական սպասարկման արդյունքում՝ նա ձերբակալության օրը ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչությունից տեղափոխվել էր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն՝ վիրահատվելու, և վիրահատության հաջորդ օրը դուրս գրվել կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքից: Պաշտպանի հարցմանը, թե ինչու էր նոր վիրահատված անձը հապշտապ դուրս գրվել հիվանդանոցից, բժիշկները տեղեկացրել էին, որ հիվանդին դուրս են գրել ոստիկանների պահանջով և ոստիկանների ուղեկցությամբ նա տեղափոխվել է ոստիկանության հոսպիտալ:

Arman Dallakian, a convict in the ‘band case’, died at 8:42 pm yesterday, on September 6, in Convicts’ Hospital penal institution. During a talk with PastInfo news agency, Gor Glechian, spokesman for the Criminal Executive Department of Armenian Justice Ministry, found it difficult to specify the cause of death.
“A post-mortem will be carried out to establish the cause of his death,” Glechian noted. In is words, on August 30 the convict underwent eye surgery. Dallakian didn’t attend the September 2 court sitting because of ill health, and the sitting was postponed.
Earlier, on November 19 of last year Arman Dallakian underwent an operation in Convicts’ Hospital. During the arrest, Dallakian stabbed himself in the abdomen, resulting in a hernia.
At that time Dallakian’s lawyer Vachagan Kosian told PastInfo that his client’s health problems were not solved because of the low level of medical care. On the day of his arrest, Dallakian was transported from the Department for Fight against Organized Crime to Erebuni Medical Center. The following day, immediately after the surgical operation, the patient was discharged from the intensive care unit. Asked by the lawyer why the patient was immediately discharged, doctors said that he was discharged on the demand of law enforcers and was taken to the police hospital under escort.