Սուրիկ Խաչատրյանի որդու քրեական հետապնդումը դադարեցվել է
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայության ՀԿԳ քննչական բաժնի վարույթում քննվող 2013թ. հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով, գործի օրինական, հիմնավորված և արդարացի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները բացահայտելու նպատակով հավաքված ապացույցները բազմակողմանի և օբյեկտիվ ստուգման, ձեռք բերված ապացույցների վերլուծության, այլ ապացույցների հետ համադրման և ապացույցները դրանց համակցության մեջ գնահատելով, հիմնավորվել է, որ մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի և Զարզանդ Նիկողոսյանի գործողություններն ակնհայտ համապատասխանում են անհրաժեշտ պաշտպանության հատկանիշներին, նրանց արարքներում անհրաժեշտ պաշտպանության իրավաչափության բոլոր պայմաններն առկա են: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության լրատվական բաժնից:
Վերոգրյալը հիմք ընդունելով 07.09.2013թ. որոշումներ են կայացվել մեղադրյալներ Զարզանդ Նիկողոսյանի և Տիգրան Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերացնելու, ինչպես նաև քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
Միաժամանակ պարզաբանում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 263 հոդվածի կարգով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումները, դրանց պատճենն ստանալուց 7 օրվա ընթացքում մեղադրյալների, նրանց պաշտպանների, տուժողների, նրանց ներկայացուցիչների կողմից կարող են բողոքարկվել վերադաս դատախազին:

Уголовное преследование в отношении сына экс-губернатора Сюника прекращено
Следственная служба министерства обороны Армении решила прекратить уголовное преследование в отношении сына и охранника экс-губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна. Об этом сообщает пресс-служба Следственной службы Минобороны Армении.
Согласно источнику, в результате объективного и многостороннего изучения собранных материалов, анализа, оценки и сопоставления имеющихся доказательств, принято решение отменить меру пресечения в отношении Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна и прекратить уголовное преследование, поскольку в их действиях присутствуют все признаки правомерности необходимой обороны.
В соответствии со статьей 263 Уголовно-процессуального кодекса РА, постановление о прекращении производства по уголовному делу или о прекращении уголовного преследования может быть опротестовано вышестоящему прокурору в течение 7 дней с момента получения его копии подозреваемым, обвиняемым, подсудимым, их защитниками, потерпевшим, его представителем.
Напомним, 2 июня у дома губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна произошла перестрелка, в результате чего погиб бывший кандидат в мэры Гориса Аветик Будагян. Его брат – командир одного из воинских частей Артак Будагян с тяжелым огнестрельным ранением был перевезен в военный госпиталь. Был госпитализирован и бывший на месте происшествия телохранитель губернатора Николай Абрамян. По факту инцидента было возбуждено уголовное дело по признакам п.6 ч.2 ст.104 (убийство), ч.1 ст.112 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью), ч.1 ст.235 (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств).