Աղվան Հովսեփյանը համբուրեց դատախազության շենքի դուռը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի և ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի կողմից այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին ստորագրվեց Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և ՀՀ միջև կնքված թմրամիջոցների հսկողության և իրավական ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի 15-րդ փոփոխությունը, որով Հայաստանի դատաիրավական ոլորտում մի շարք ծրագրերի իրականացման համար կհատակցվի 2,2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ օժանդակություն:
Ստորագրումից հետո Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը դուրս եկավ դատախազության շենքից` համբուրելով դուռը ու ձեռքսեղմումներից հետո պատասխանեց շենքի դիմաց հավաքված լրագրողների մի քանի հարցերին:
«Դատախազության համակարգում աշխատում եմ շուրջ 40 տարի, որից 15-ը ղեկավարում են այն: Շնորհակալ եմ Աստծուն, որ ինձ բախտ է վիճակվել զբաղեցնել այդպիսի բարձր պաշտոն և ծառայել պետականությանը»,-ասաց նա, նշելով, որ այդ տարիների ընթացքում արել է ամեն ինչ, որ համակարգում առաջադրված խնդիրները լուծվեն արդարադատության սահմաններում:
«Ուզում եմ շնորհակալությունը հայտնել հայ ժողովրդին, կառավարությանը, ԱԺ-ին, իմ գործընկերներին, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին, իմ ընտանիքին, ձեզ` հարգելի լրագրողներին, այդ բոլորի օժանդակությամբ կարողացա կատարել իմ պարտականությունները»,-ասաց նա:
Հարցին` իսկ շարունակելու է հասարակական գործունեությունը, նա նշեց, որ լինելու է ավելի ակտիվ, քանի որ «մեր հանրության մեջ, ցավոք սրտի, թույն կաթացնողները շատ են, իսկ իր արածը հակաթույն է այդ թույնի դեմ»:
«Մենք դեռ միասին աշխատելու ենք»,-ասաց նա, չհստակեցնելով, թե որ ոլորտում, ապա հանեց պիջակը, դրեց թևի տակ և ծափահարությունների ներքո հեռացավ դատախազության շենքից:

Генпрокурор Армении подписал соглашение о сотрудничестве с послом США
Посол США в Армении Джон Хефферн и генеральный прокурор Армении Агван Овсепян 13 сентября подписали 15-ю поправку к соглашению о сотрудничестве между США и Арменией в сфере правоохранительных органов и контроля за незаконным оборотом наркотиков. Согласно 15-й поправке к соглашению, Армении будет предоставлено дополнительное содействие в размере 2.2 млн. долларов для реализации ряда программ в судебно-правовой сфере.
После церемонии подписания генеральный прокурор Агван Овсепян вышел из здания прокуратуры и, попрощавшись со своими сотрудниками, пообщался с собравшимися перед зданием журналистами.
«Я работаю в системе прокуратуры порядка 40 лет,15 из которых возглавляю эту структуру. Я благодарен судьбе за то, что мне выпала честь занимать такой высокий пост и служить нашей государственности», - сказал он.
А.Овсепян отметил, что за эти годы делал все для решения всех задач в рамках законодательства и правосудия.
«Хочу поблагодарить армянский народ, правительство, Национальное Собрание, моих коллег, глав международных организаций, мою семью, и вас, уважаемые журналисты. Я выполнял свои обязанности благодаря содействию всех вас», - сказал А.Овсепян.
На вопрос, собирается ли он продолжать общественную деятельность, А.Овсепян отметил, что будет более активным. «Мы еще поработаем вместе», - сказал он, удалился под аплодисменты.