Աղվան Հովսեփյանը համբուրեց դատախազության շենքի դուռը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի և ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի կողմից այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին ստորագրվեց Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և ՀՀ միջև կնքված թմրամիջոցների հսկողության և իրավական ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի 15-րդ փոփոխությունը, որով Հայաստանի դատաիրավական ոլորտում մի շարք ծրագրերի իրականացման համար կհատակցվի 2,2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ օժանդակություն:
Ստորագրումից հետո Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը դուրս եկավ դատախազության շենքից` համբուրելով դուռը ու ձեռքսեղմումներից հետո պատասխանեց շենքի դիմաց հավաքված լրագրողների մի քանի հարցերին:
«Դատախազության համակարգում աշխատում եմ շուրջ 40 տարի, որից 15-ը ղեկավարում են այն: Շնորհակալ եմ Աստծուն, որ ինձ բախտ է վիճակվել զբաղեցնել այդպիսի բարձր պաշտոն և ծառայել պետականությանը»,-ասաց նա, նշելով, որ այդ տարիների ընթացքում արել է ամեն ինչ, որ համակարգում առաջադրված խնդիրները լուծվեն արդարադատության սահմաններում:
«Ուզում եմ շնորհակալությունը հայտնել հայ ժողովրդին, կառավարությանը, ԱԺ-ին, իմ գործընկերներին, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին, իմ ընտանիքին, ձեզ` հարգելի լրագրողներին, այդ բոլորի օժանդակությամբ կարողացա կատարել իմ պարտականությունները»,-ասաց նա:
Հարցին` իսկ շարունակելու է հասարակական գործունեությունը, նա նշեց, որ լինելու է ավելի ակտիվ, քանի որ «մեր հանրության մեջ, ցավոք սրտի, թույն կաթացնողները շատ են, իսկ իր արածը հակաթույն է այդ թույնի դեմ»:
«Մենք դեռ միասին աշխատելու ենք»,-ասաց նա, չհստակեցնելով, թե որ ոլորտում, ապա հանեց պիջակը, դրեց թևի տակ և ծափահարությունների ներքո հեռացավ դատախազության շենքից:

U.S. Ambassador to Armenia John Heffern and Prosecutor General of Armenia Aghvan Hovsepian signed today the 15th amendment to the agreement on cooperation on drug control and in legal sphere between the United States and Armenia. Armenia will receive additional $2.2 million for the implementation of a number of reforms in the court and legal system.
Following the signing ceremony, Aghvan Hovsepian left the building of the Prosecutor General‘s Office and spoke to reporters who gathered outside the Office.
“I have worked in prosecutor’s office for 40 years, heading this structure in the last 15 years. I bless my starts that I had the honor to hold such a high position and serve our statehood,” Hovsepian said.
In his words, all these years he has done his best to deal with all problems within legal boundaries.
“I would like to thank the Armenian people, government, National Assembly, my colleagues, heads of international organizations, my family, and you, dear reporters. I have carried out my duties thanks to your assistance,” Hovsepian said.
Asked if he is going to continue his public activities, Hovsepian replied he will become even more active. “We will work together,” he said amid applause.