Ռուսաստանը չի ներում Հայաստանին տված վարկը
«Հայկական ժամանակի» տեղեկություններով, Ռուսաստանը չի պատրաստվում «ներել» դեռ 2009 թվականին Հայաստանին տված 500 միլիոն դոլարի վարկը:
Թերթը գրում է, որ ՀՀ կառավարությունում հույսեր ունեին, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին հայտարարությունից հետո ռուսական կողմը կների այդ պարտքը՝ որպես «բարի կամքի դրսևորում»:
Այդ վարկը Հայաստանը ստացել է երկարատև ու դժվարին բանակցություններից հետո: Ընդ որում, այդ պարտքը ծանր պայմաններով էր տրվել՝ տարեկան մոտ 4 տոկոս տոկոսադրույքով: Այն համարվում է Հայաստանի վարկային պորտֆելում ամենածանր վարկերից մեկը:

Russia does not forgive Armenia’s debt
Russia has no intention of forgiving $500 million loan it gave to Armenia in 2009, according to ‘Haykakan Zhamanak’.
The daily says the Armenian government hoped that after the announcement of Armenia’s decision to join the Customs Union, the Russian side would forgive that debt as ‘a manifestation of good will’.
Armenia received the $500 million loan following long and tough negotiations with Russia. The loan was provided on tough terms – at an annual interest rate of 4%. It is considered one of Armenia’s heaviest debt burdens.