Ատոմակայանում 20 տարուց ավելի պահվող դեֆեկտ ունեցող վառելիքը հետ կուղարկվի
Կառավարության այսօրվա նիստում «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ն միջուկային նյութերի արտահանման լիցենզիա ստացավ: Նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը և հայտնեց, որ խոսքը ատոմակայանում գտնվող 7 միջուկային վառելիքի հավաքվածքի մասին է, որը երկար ժամանակ է՝ ատոմակայանում է։
Նախարարն ասաց, որ տեեխնիկական դեֆեկտներ են եղել և դրանք հնարավոր չի եղել օգտագործել:
«Տարիների շարունակ փորձել ենք դրանք վերադարձնել գործարան, սակայն չեն համաձայնել, հիմա համաձայնել են, որ հետ տանք արտադրող գործարանին որոշակի գնով: Այսօր որպես հումք 0.7% հարստացված ուրանը վաճառվում է 40-50 ԱՄՆ դոլարով, մենք պայմանավորվել ենք, որ 5000 դոլարով վաճառել 1կգ-ը»,- ասաց նա:
Երկու օրից անհրաժեշտ միջուկային վառելիքը ինքնաթիռով հասնելու է Հայաստան, այդ նույն ինքնաթիռով էլ հետ կուղարկվի վերը նշված վառելիքը:

Армянская АЭС вернет бракованное ядерное топливо заводу-производителю
Сегодня в ходе заседания правительства Армении ЗАО «Армянская атомная электростанция» получила лицензию на экспорт ядерных веществ. Проект представил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
Он отметил, что речь идет о 7 кассетах со свежим ядерным топливом на «Армянской АЭС», которые находятся там уже довольно долгое время.
Министр сообщил, что из-за технических дефектов ядерное топливо было непригодно для использования.
«В течение нескольких лет мы пытались вернуть их заводу, однако они не соглашались. Сейчас согласились, чтобы мы вернули это топливо заводу-производителю по определенной цене. Сегодня 0,7% обогащенного урана в качестве сырья продается по цене 40-50 долларов, мы договорились продать 1 кг за 5000 долларов», - сказал он.
Как отметил А.Мовсисян, через два дня необходимое ядерное топливо будет доставлено самолетом в Армению, и на том же самолете будет переправлено и вышеуказанное топливо.