Հ. Ինջիղուլյանի հարցը Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի կարգավորման դաշտում է
Հասունացել է պահը, երբ կարելի է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և խնդրել միջամտել, արտակարգ միջոցառումներ կիրառել, որպեսզի Ադրբեջանն ապահովի հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի կապը ծնողների հետ՝ առնվազն գոնե մեկ անգամ: Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ հարցազրույցի ընթացքում ասել է միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը:
Հայ ռազմագերու հարցը գտնվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կարգավորման դաշտում՝ մինչև այժմ չեն ապահովել նրա կապը ծնողների հետ, կցկտուր տեղեկություններ են տալիս՝ լրատվամիջոցների միջոցով, ակնարկում են, որ նրան պատրաստվում են երրորդ երկիր հանձնել այն դեպքում, որ Կոնվենցիան սահմանում է զավակի ու ծնողի վերամիավորվելու իրավունքը:
Ըստ Ա.Ղազարյանի, Հ. Ինջիղուլյանի դեպքում խախտվում է Մարդու իրավուքների եվրոպական կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածը (Անձնական ու ընտանեկան կյանքը հրագելու իրավունք) երկու էլեմենտով՝ հեռուստատեսությամբ նրան ցուցադրելու ու ծնողների հետ կապը չապահովելու պահերով:
«Հասկանալի է, որ նա ռազմագերի է, հասկանալի է, որ կիսապատերազմական վիճակ է երկրների միջև, բայց երկու երկրներն էլ ստորագրել են Կոնվենցիան և պարտավոր են կատարել Կոնվենցիայի պահանջները»,- ասել է Արա Ղազարյանը՝ նկատելով, որ Կոնվենցիայի միայն 15-րդ հոդվածն է (Արտակարգ իրավիճակներում պարտավորություններից շեղում) սահմանում որոշ իրավունքներից շեղվելու պետության իրավունքը, այն էլ՝ պատերազմական վիճակում կամ ազգին սպառնացող իրական վտանգի դեպքում: Նման իրավիճակ Ադրբեջանում չկա, այսինքն՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կարող են հանգիստ ապահովել այդ իրավունքը Ինջիղուլյանի համար:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանում է հայտնվել օգոստոսի 7-8-ի գիշերը: Նախնական վարկածով` նա չի կողմնորոշվել տեղանքում:

Вопрос Инджигуляна в поле регулирования Европейской конвенции
Настал момент, когда можно обратиться в Европейский суд по правам человека с просьбой вмешаться и предпринять меры, чтобы Азербайджан обеспечил связь армянского военнопленного Акопа Инджигуляна с семьей. Об этом в интервью информагентству «Пастинфо» заявил специалист по международному праву Ара Казарян.
Напомним, что 8 августа армянский военнослужащий, рядовой Акоп Инджигулян, 1991 г.р., в ходе несения службы, по предварительной информации, не сориентировался в ночное время на местности и пересек карабахско-азербайджанскую границу, оказавшись на контролируемой Азербайджаном территории.
Вопрос армянского военнопленного находится в поле регулирования Европейской конвенции по правам человека: до сих пор не обеспечена его связь с родителями, через СМИ поступает скудная информация, намекают, что готовятся его передать третьей стороне, в то время как Конвенция предусматривает право на воссоединение сына с родителями. По словам А.Казаряна, в случае с А.Инджигуляном нарушается 8-ая статья Европейской конвенции по правам человека (право на уважение личной и семейной жизни) по двум элементам: его показали по телевизору и не обеспечили связь с родителями.
«Понятно, что он военнопленный, понятно, что страны пребывают в полувоенном состоянии, но обе страны подписали Конвенцию и обязуются выполнять ее требования», - заявил Ара Казарян. Он отметил, что только 15-ая статья Конвенции (отступление от соблюдения обязательств в чрезвычайных ситуациях) предусматривает право государства на отступление от определенных прав, да и то в случае пребывания в состоянии войны или угрожающей нации реальной опасности. Подобной ситуации в Азербайджане нет, то есть власти Азербайджана могут спокойно обеспечить это право для А.Инджигуляна.
По мнению Ара Казаряна, инцидент с А.Инджигуляном по многим эпизодам напоминает дело плененного и убитого азербайджанской стороной гражданина Армении Манвела Сарибекяна - показ его по телевизору, подготовка к интервью, смена одежды.