Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարի ազատազրկման
Երևանի կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր հրապարակվեց ԱԻՄ առանջորդ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի գործով դատավճիռը:
Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարի ազատազրկման ժամկետով, Խաչատուր Պողոսյանը՝ 14, Սամվել Հարությունյանը 12 տարի ժամկետով:
Դատարանը որոշեց Պարույր Հայրիկյանի՝ գումարի բռնագանձման պահանջը թողնել առանց քննության:
Սամվել Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, իր ընկերոջ` Խաչատուր Պողոսյանի հետ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի` 2013թ. փետրվարի 18-ի ընտրություններում ՀՀ Նախագահի թեկնածու Վարդան Սեդրակյանից 2013թ. հունվարի սկզբներին ստանալով պատվեր` «Ազգային Ինքնորոշում Միավորում» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածու, քաղաքական գործիչ Պաչույր Հայրիկյանի սպանությունն իրագործելու վերաբերյալ, նրա քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով, տվել են իրենց համաձայնությունը և զենք ձեռք բերելու համար Վարդան Սեդրակյանից ստացել է 1000 ԱՄՆ դոլար գումար:

Вардан Седракян приговорен к 14 годам заключения
Суд общей юрисдикции ереванских административных округов Центр и Норк Мараш приговорил бывшего кандидата в президенты Армении Вардана Седракяна к 14 годам лишения свободы за попытку убийства своего оппонента на выборах Паруйра Айрикяна.
К лишению свободы сроком на 14 и 12 лет приговорены также Хачатур Погосян и Самвел Арутюнян, которым было поручено убить бывшего кандидата в президенты.
На руководителя партии «Объединение «Национальное самоопределение»» П.Айрикяна было совершено покушение ночью 31 января 2013 года. По факту покушения было возбуждено уголовное дело по ст. 34-305 УК Армении (попытка убийства государственного, политического или общественного деятеля, которая совершена с целью прекращения его деятельности).