Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարի ազատազրկման
Երևանի կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր հրապարակվեց ԱԻՄ առանջորդ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի գործով դատավճիռը:
Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարի ազատազրկման ժամկետով, Խաչատուր Պողոսյանը՝ 14, Սամվել Հարությունյանը 12 տարի ժամկետով:
Դատարանը որոշեց Պարույր Հայրիկյանի՝ գումարի բռնագանձման պահանջը թողնել առանց քննության:
Սամվել Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, իր ընկերոջ` Խաչատուր Պողոսյանի հետ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի` 2013թ. փետրվարի 18-ի ընտրություններում ՀՀ Նախագահի թեկնածու Վարդան Սեդրակյանից 2013թ. հունվարի սկզբներին ստանալով պատվեր` «Ազգային Ինքնորոշում Միավորում» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածու, քաղաքական գործիչ Պաչույր Հայրիկյանի սպանությունն իրագործելու վերաբերյալ, նրա քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով, տվել են իրենց համաձայնությունը և զենք ձեռք բերելու համար Վարդան Սեդրակյանից ստացել է 1000 ԱՄՆ դոլար գումար:

Vardan Sedrakian gets 14 years in jail
The court of general jurisdiction of Yerevan’s Kentron and Nork-Marsh administrative districts announced today the sentence in the case of attempted murder of Paruyr Hayrikian, the leader of Union for National Self-Determination (AIM) Party.
Vardan Sedrakian was sentenced to 14 years in prison, Khachatur Poghosian - to 14 years, and Samvel Harutyunian got 12 years in prison.
The court has decided not to examine Hayrikian’s claim for damages.
Charges were earlier brought against Vardan Sedrakian who, while running as a presidential candidate in the election due on February 18, 2013, told his acquaintances, Samvel Harutyunian and Khachatur Poghosian, in early January 2013 to kill another presidential candidate, AIM Party leader Paruyr Hayrikian in order to stop his political activity. Sedrakian gave $1,000 to the two men for the purchase of a gun, but Poghosian and Harutyunian divided the money between themselves. To commit the planned crime, Poghosian used a 7.62 mm Nagant revolver that he illegally purchased in 1996.