Կարեն Անդրեասյանին «A» դասի բարձրագույն կարգավիճակ է շնորհվել
Օրեր առաջ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը պաշտոնապես տեղեկացվել է, որ Օմբուդսմենների միջազգային հանձնաժողովը իր ինստիտուտին շնորհել է «A» դասի բարձրագույն կարգավիճակ: Նման կարգավիճակ հիմնականում շնորհվում է այն օմբուդսմեններին, ովքեր անկախ են, օբյեկտիվ և դրսևորում են խնդիրներն արդյունավետորեն ուսումնասիրելու և լուծելու կարողություն: Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻՊ գրասենյակից:
Վերջին երկու տարվա ընթացքում Միջազգային համակարգող հանձնաժողովը հետևել և ուսումնասիրել է Հայաստանի օմբուդսմենի ինստիտուտի աշխատանքները, որի արդյունքում հաստատել է, որ Հայաստանի օմբուդսմենի ինստիտուտը գործում է Փարիզյան սկզբունքների համաձայն և համապատասխանում է բարձրագույն կարգավիճակ ստանալու բոլոր չափանիշներին:
«A» դասի կարգավիճակը բարձրացնում է ոչ միայն Օմբուդսմենի, այլև տվյալ երկրի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում: Նման կարգավիճակ ստացած Օմբուդսմենները հնարավորություն են ստանում առավել արդյունավետորեն հանդես գալ Միավորված ազգերի կազմակերպությունում և մի շարք այլ հեղինակավոր միջազգային կառույցներում, ինչպես նաև կարողանում են բարձրաձայնել և ներկայացնել մարդու իրավունքներին վերաբերող հիմնահարցեր միջազգային ամենաբարձր ամբիոններից:

The Office of Armenian Ombudsman Karen Andreasian was officially informed recently that the Bureau of the International Coordinating Committee of National Human Rights Institutions assigned ‘A’ highest accreditation status to Armenian Ombudsman Office. This status is assigned to those ombudsmen who are independent, impartial and display skills in efficient examination and solution of problems, the Armenian Ombudsman Office said.
Over the past two years the International Coordinating Committee of National Human Rights Institutions has studied the activities of the Armenian Ombudsman Office and came to the conclusion that it acts in accordance with the Paris Principles and meets all the standards, based on which the highest status is assigned.
The fact that Armenian Ombudsman Office received ‘A’ status has enhanced the prestige of both the Ombudsman and Armenia on the international arena. Such ombudsmen have the right to make speeches in the UN and other authoritative international structures and voice human rights issues from rostrums of those organizations.