Կարեն Անդրեասյանին «A» դասի բարձրագույն կարգավիճակ է շնորհվել
Օրեր առաջ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը պաշտոնապես տեղեկացվել է, որ Օմբուդսմենների միջազգային հանձնաժողովը իր ինստիտուտին շնորհել է «A» դասի բարձրագույն կարգավիճակ: Նման կարգավիճակ հիմնականում շնորհվում է այն օմբուդսմեններին, ովքեր անկախ են, օբյեկտիվ և դրսևորում են խնդիրներն արդյունավետորեն ուսումնասիրելու և լուծելու կարողություն: Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻՊ գրասենյակից:
Վերջին երկու տարվա ընթացքում Միջազգային համակարգող հանձնաժողովը հետևել և ուսումնասիրել է Հայաստանի օմբուդսմենի ինստիտուտի աշխատանքները, որի արդյունքում հաստատել է, որ Հայաստանի օմբուդսմենի ինստիտուտը գործում է Փարիզյան սկզբունքների համաձայն և համապատասխանում է բարձրագույն կարգավիճակ ստանալու բոլոր չափանիշներին:
«A» դասի կարգավիճակը բարձրացնում է ոչ միայն Օմբուդսմենի, այլև տվյալ երկրի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում: Նման կարգավիճակ ստացած Օմբուդսմենները հնարավորություն են ստանում առավել արդյունավետորեն հանդես գալ Միավորված ազգերի կազմակերպությունում և մի շարք այլ հեղինակավոր միջազգային կառույցներում, ինչպես նաև կարողանում են բարձրաձայնել և ներկայացնել մարդու իրավունքներին վերաբերող հիմնահարցեր միջազգային ամենաբարձր ամբիոններից:

Офису омбудсмена Армении присвоен высший аккредитационный статус «А»
Недавно омбудсмена Армении Карена Андреасяна официально оповестили о том, что Бюро Международного координационного комитета национальных правозащитных институтов Совета ООН присвоило его институту высший аккредитационный статус «А». Об этом сообщили в офисе омбудсмена Армении, отмечая, что подобный статус, как правило, присуждается тем омбудсменам, которые независимы, объективны и демонстрируют навыки по эффективному изучению и решению проблем.
В течение последних двух лет Международный координационный комитет национальных учреждений наблюдал и изучил деятельность института омбудсмена Армении и в итоге пришел к выводу, что институт омбудсмена действует в соответствии с Парижскими принципами и соответствует всем стандартам, необходимым для присвоения высшего статуса.
Присвоение институту офиса омбудсмена статуса «А» повышает авторитет не только омбудсмена, но и страны на международной арене. Омбудсмены, удостоившиеся подобного статуса, получают право более эффективно выступать в ООН и других авторитетных международных структурах, а также озвучивать с самых высоких международных трибун вопросы, касающиеся прав человека.