Բյուջեի նախագիծն ուղարկվելու է Ազգային ժողով
Այսօր կառավարության արտահերթ նիստ էր, որը քննարկեց 2014 թ. բյուջեն: Մինչ այդ Կառավարության անդամները հոտընկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանի հիշատակը:
Բյուջեն ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը:
2014 թ-ի բյուջեով առաջարկվում է` եկամուտների գծով` մեկ տրիլիոն 127 մլրդ 400 մլն դրամի չափով, ծախսերի մասով` մեկ տրլիոն 237 մլրդ 900 մլն դրամի չափով, պետական բյուջեի դեֆիցիտը 110 մլրդ 500 մլն դրամի չափով:
Դ. Սարգսյանի փոխանցմամբ, 2014թ-ի պետական բյուջեի հիմքում դրված են հետևյալ մակրոտնտեսական ցուցանիշները` իրական համախառն ներքին արդյունքի աճ 5.2 տոկոս չափով, անվանական համախառն ներքին 4 տրիլյոն 723 մլրդ 700 մլն դրամի չափով: Կազմել է նաև բյուջեի եկամտային մասը: Եկամտային մասում հարկերի և տուրքերի գծով եկամուտները կանխատեսվել է ՀՆԱ-ի 23.1 տոկոսի չափով: Պետական բյուջեի դիֆիցիտը ՀՆԱ-ի 2.3 տոոսի չափով:
Առաջարկվող բյուջեի հիմնական բաղկացուցիչ հոդվածները սոցիալական բնագավառի ծախսերն են` կրթություն, առողջապահություն, սոցիալական պաշտպանություն, որը կազմում է առաջարկվող նախագծի 45.6 տոկոս, պաշտպանությու, հասարական կարգի պահպանություն, Ազգային անվտանգություն 21.1 տոկոս, տնտեսոթյան չյուղեր 11.7, համայնքային բյուջեների պետական բյուջեից ֆինանսավորում 3.3 տոկոս:

Draft state budget to be submitted to parliament for approval
Discussions of the draft state budget of Armenia for 2014 began at the special session of the Armenian government today. The draft budget was presented by Finance Minister David Sargsyan.
The minister said that in accordance with the 2014 draft state budget approved by the Armenian government, budget revenues will amount to 1 trillion 127 billion 400 million AMD, budget expenditures – to 1 trillion 237 billion 900 million AMD, with a budget deficit of 110 billion 500 million AMD.
According to David Sargsyan, the following macroeconomic indices – GDP of 4 trillion 723 billion AMD and economic growth of 5.2% formed the basis of the 2014 state budget. He said that the bulk of the budget resources will be provided for solution of problems in education, healthcare, social protection, and security.