Ադրբեջանագետ. Իլհամ Ալիևը ավելի կանխատեսելի է Հայաստանի համար
«Ադրբեջանը նախագահական ընտրությունները ցանկանում է ներկայացնել որպես շոու և գրանցվել են բազմաթիվ թեկնածուներ, որպեսզի արտաքին լսարանին ցուցադրեն ազատ խոսքի առկայություն և այլընտրանքային ընտրություններ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Ադրբեջանում հոկտեմբերի 9-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին ասաց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը:
Նա նշեց, որ ընդդիմադիր թեկնածուների պաստառները պոկվում են քաղաքների փողոցներից և թեկնածուները այդ հարցով արդեն դիմել են ԿԸՀ-ին:
«Ադրբեջանում ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, երբ Իլհամ Ալիևը կարողանում է շեղել հասարակության ուշադրությունը դեպի մանր խնդիրներ և օգտագործել այդ իրավիճակը ի օգուտ իրեն»,-ասաց Ս. Ասատրյանը:
Ըստ նրա, Ադրբեջանի ընտրություններում թեկնածուների մեծամասնությունը չունեն այն ռեսուրսները և հնարավորությունները, որպեսզի մրցակցեն Իլհամ Ալիևին:
«Իլհամ Ալիևը մաքրում է իր ճանապարհը նախագահի աթոռը կրկին զբաղեցնելու համար»,-ասաց ադրբեջաագետը:
Ս. Ասատրյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ո՞ր թեկնածուն է ձեռնտու Հայաստանին, նշեց, որ Իլհամ Ալիևը ամենայն հավանականությամբ կրկին կդառնա Ադրբեջանի նախագահ և Իլհամ Ալիևը չնայած ռազմական հռետորաբանութանը ավելի կանխատեսելի է Հայաստանի համար և չի գնա ավանտյուրաների:

Саркис Асатрян: Ильхам Алиев расчищает себе дорогу
«Азербайджан пытается превратить президентские выборы в шоу, а многочисленные кандидаты на пост президента зарегистрированы для того, чтобы показать внешней аудитории наличие свободы слова в Азербайджане и возможность альтернативных выборов», - заявил сегодня журналистам специалист по Азербайджану Саркис Асатрян.
По его словам, плакаты оппозиционных кандидатов срываются с улиц азербайджанских городов, и в этой связи кандидаты уже обратились в ЦИК.
«В Азербайджане сложилась такая ситуация, когда Ильхаму Алиеву удается сосредоточить внимание общества на мелких проблемах и использовать данную ситуацию в свою пользу», - отметил он. С.Асатрян заявил, что у большинства кандидатов в президенты Азербайджана нет достаточных ресурсов и возможностей для того, чтобы составить конкуренцию И.Алиеву.
«Ильхам Алиев расчищает себе дорогу, чтобы вновь занять президентское кресло», - сказал он.
С.Асатрян отметил, что И.Алиев, по всей вероятности, вновь будет избран президентом Азербайджана, а его военная риторика более предсказуема для Армении, и он не пойдет на авантюры.