ԱԺ-ում քննարկվում է համաներման հարցը. Անմիջապես ազատ կարձակվի մոտ 500 մարդ
Խորհրդարանում հատուկ ընթացակարգով այս պահին քննարկվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից Ազգային ժողով ներկայացված համաներում հայտարարելու մասին առաջարկությունը։
«Համաներման որոշում կայացնողները մոռանում են կամ ներում։ Կա, իհարկե, հանցագործություն, բայց դրա կողքին կա նաև ներում, և Սահմանադրությունն այդ իրավասությունը տվել է ՀՀ Նախագահին և ՀՀ Ազգային ժողովին»,- ներկայացնելով համաներման փաստաթուղթը՝ հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Համաներման որոշման կայացման համար, նախարարի խոսքով, մեծ նշանակություն է ունեցել նախորդ համաներման արդյունքը. 2011-ի համաներումից հետո կրկնահանցագործություն են իրականացրել 1056 ազատ արձակվածների 20 տոկոսը. «Այս ցուցանիշները խոսում են այն մասին, որ համաներումը ծառայել է իր նպատակին»:
Այսպես՝ համաներումը, Հ. Թովմասյանի խոսքով, 1/3-րդ-ով տարածվում է հետևյալ հանցակազմերով հոդվածների վրա՝ գողություն, խարդախություն, իրացնելը կամ վատնելը, հափշտակում, որը կատարվել է համակարգչային տեխնիկայի միջոցով, ավտոմեքենային ապօրինաբար տիրանալը, դիտավորությամբ ոչնչացնելը և այլն։ Համաներումը ¼-րդ-ով կրճատում է պատժաչափի չկրած մասը հետևյալ հանցակազմերի դեպքում՝ մարդուն առևանգելն, ազատությունից ապօրինի զրկելը, ավազակությունը, կողոպուտը, ռադիոակտիվ նյութերի ապօրինի շրջանառությունը և այլն։
«Համաներում է կիրառվելու նաև ծանր հանցագործություններ կատարածների նկատմամբ, ինչը երբևէ չի եղել՝ սպանություն, դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելը և այլն: Այս դեպքում առաջարկվում է պատժի չկրած մասը կրճատել վեց ամսով և այս խմբի մեջ մտնում են երկար ժամանակով ազատազրկված անձինք»,- ասաց Հ. Թովմասյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ նախարարը հայտնեց, որ համաներումը տարածվելու է նաև առաջին և երկրորդ խմբի հաշմանդամների, հղի կանանց, մինչև երեք տարեկան երեխա ունեցողների, հանցագործությունը մինչև 16 տարեկանը կատարած անձանց, հայրենական կամ արցախյան պատերազմի մասնակիցների, մարտական գործողություններում զոհվածի ծնողների կամ զավակների վրա։
Ինչ վերաբերում է այն հոդվածներին, որոնց վրա չի տարածվում համաներումը, ապա դրանք են՝ բռնաբարություն, սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարելը 16 տարին չլրացած անձի հետ, անառակաբարո գործողություններ, ահաբեկչություն, ահաբեկչության ֆինանսավորում, բանդիտիզմ, իշխանության յուրացում, լրտեսություն, պետական կամ հասարակական-քաղաքական գործչի սպանություն, ագրեսիվ պատերազմ, ցեղասպանություն և այլն։
Թե քանի մարդ համաներման արդյունքում ազատ կարձակվի, Հ. Թովմասյանը նշեց, որ հստակ թիվ չի կարող ասել, սակայն անմիջապես ազատ կարձակվի մոտ հինգ հարյուր մարդ:

Г.Товмасян: В результате амнистии сразу выйдут на свободу около 500 человек
В Национальном Собрании продолжается обсуждение предложения президента Армении Сержа Саргсяна об объявлении амнистии.
«Те, кто принимал решение об амнистии, забывают или прощают преступления, совершенные людьми. Преступление, конечно, есть, но есть и помилование, и Конституция наделяет правом амнистировать президента и Национальное Собрание», - заявил министр юстиции Грайр Товмасян, представляя проект решения об объявлении амнистии.
добавил министр, подчеркнув, что в Армении амнистию всегда объявляли в связи с важнейшими праздниками в республике.
По словам главы Минюста, большое значение для принятия решения об амнистии сыграли итоги предыдущей амнистии: в частности, после амнистии 2011 года рецидив преступлений составил около 20% среди 1056 освобожденных. «Эти показатели говорят о том, что амнистия послужила своей цели», заметил министр.
Грайр Товмасян подчеркнул, что амнистия на 1/3 распространяется на статьи по следующим составам преступления: кража, мошенничество, присвоение и растрата, хищение путем использования компьютерной техники, незаконный угон автомобиля, умышленное уничтожение и т.д.
Как сообщил министр, амнистия на 1/4 предусматривает сокращение неотбытой части наказания в следующих составах преступления: похищение человека, незаконное лишение свободы, разбой, грабеж, незаконный оборот радиоактивных веществ и т.д.
«Амнистия распространится и на тех, кто совершил тяжкие преступления – убийство, умышленное причинение тяжких телесных повреждений и т.д. В данном случае предлагается сократить неотбытый срок наказания на 6 месяцев, а в эту группу входят лица, осужденные на длительный срок», - сказал Грайр Товмасян,
Министр юстиции отметил, что амнистия распространится и на инвалидов первой и второй групп, беременных женщин, лиц, имеющих детей в возрасте до трех лет, лиц, совершивших преступление в возрасте до 16 лет, участников Великой Отечественной или карабахской войны, родителей или детей погибших при боевых действиях.
Грайр Товмасян сообщил, что под амнистию не попадут осужденные за следующие составы преступлений: насилие, половое сношение с лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, совершение развратных действий, терроризм, финансирование терроризма, бандитизм, присвоение властных полномочий, шпионаж, убийство государственного и общественно-политического деятеля, агрессивная война, геноцид и т.д.
Что касается того, сколько людей будут освобождены в результате амнистии, то министр юстиции отметил, что не может назвать конкретной цифры, однако на свободу выйдут сразу около 500 человек.