Դավիթ Սարգսյան. Հայաստանը դուրս է եկել աղքատ երկրների շարքից
«Եվրոպարտատոմսերի թողարկման նպատակը ոչ թե ՀՀ ներքին շուկայում խնայողությունների միբիլիզացումն է, այլ միջազգային շուկայում ֆինանսական ռեսուրսների ուղղորդումն է Հայաստան»,- այսօր լրագրողներին ասաց ՀՀ ֆիանանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը:
Նախարարը նաև հիշեցրեց՝ առաջին անգամ է, որ Հայաստանից դուրս պարտատոմսեր են թողարկվում: Բացի այդ, եվրոպարտատոմսերի թողարկման շարժառիթներից, Դ. Սարգսյանը նշեց այն հանագմանքը, որ միջազգային կառուցյները Հայաստանը այլևս դիտակում են, ոչ թե աղքատ, այլ միջին եկամուտներ ունեցող երկիր, ըստ այդմ էլ արտոնյալ ֆինանսավորումը նվազել է և չի բացառվում, որ առաջիկա տարիներին այլևս արտոնյալ պայմաններով ֆինանսավորում, օրինակ 0.75 տոկոսով վարկեր չստանանք: Այդ իսկ պատճառով Հայաստանը որոշել է դուրս գալ միջազգային շուկա:
Հաջորդ շարժառիթն այն է, որ պետությունը պարտավոր է ապահովել ՀՀ մասնավոր կազմակերպություններին համապատասխան ուղենիշ միջազգային ֆինանսական շուկաներում, որպեսզի մասնավորը կարողանա այդ շուկաներում ներգրավել ֆինանսական ռեսուրսներ` ներդումներ ապահովելու համար:
Դ. Սարգսյանի խոսքով՝ եվրոպարտատոմսերի թողարկումը նաև երկրի ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացում է ենթադրում, քանի որ մինչ այդ կախված լինելով միջազգային ֆինանսական կառույցներից, այս քայլով դիվերսիֆիկացվում են երկրի ֆինանսավորման աղբյուրները և մասնավորից հնարավոր է լինում ռեսուրսներ ներգրավվել:
«Երկարաժմկետում այս ճանապարհը պետք է անցնեինք, նպատակահարմար է այսօր այդ ճանապարհը սկսել, այսօր է լավագույն ժամանակը ֆինանսական շուկաներում հանդես գալու»,- համոզմունք հայտնեց Դավիթ Սարգսյանը:

Давид Саркисяна: Армения больше не считается бедной страной
Размещение евробондов преследовало не цель мобилизации на внутреннем рынке сбережений, а привлечение в Армению финансовых средств с международных рынков. Об этом заявил сегодня на брифинге после заседания правительства Армении министр финансов республики Давид Саркисян.
Министр также напомнил, что Армения впервые выпускает за пределами страны евробонды. Кроме того, министр отметил, что, по международным стандартам, Армения больше не считается бедной страной и перешла в группу стран со средним уровнем доходов. Это означает, что Армения больше не будет получать кредиты на льготных условиях ни от Международного валютного фонда, ни от Всемирного банка, ни от других международных организаций. К примеру, если ранее эти организации предоставляли Армении кредит с 10-летним льготным сроком погашения, то, начиная с 2007-2008 гг. льготных кредитов становится меньше.
«Именно поэтому Армения решила выйти на международный рынок», - сказал Давид Саркисян.
Кроме того, частный сектор нуждается в финансировании для развития бизнеса, но на международном финансовом рынке правила таковы, что если государство не является участником данного рынка, то частный сектор привлекает средства на невыгодных условиях и под высокие проценты. Кроме того, выпуск евробондов может диверсифицировать источники финансирования страны.
Как подчеркнул министр финансов Армении, по мере постепенного выхода мировой экономики из кризиса процентные ставки начнут расти. По этой причине ряд развивающихся стран, в том числе и Армения, приняли решение о выпуске еврооблигаций именно сейчас, а не через 1-2 года.