Գեորգի Կալամանով. ՄՄ-ն տնտեսական գոտի է և երկրների ինքնիշխանության հարց չկա
Այսօր Երևանում ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի 11-րդ նիստին ՌԴ առևտրի և արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գեորգի Կալամանովը նշանակվեց ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի նախագահ:
Նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում Գ. Կալամանովը նշեց, որ այսօր ՀԱՊԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչները ստորագրվեցին մի շարք փաստաթղթեր, որոնք գլխավորապես ուղղված էին ռազմատեխնիկական համագործակցության պահպանմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև համագործակցությանը տեխնիկայի վերանորոգման հարցերում:
Լրագրողների խնդրանքով Գ. Կալամանովն անդրադարձավ նաև Մաքսային միությանն ու այդ միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցին.
«Հայաստանը, անդամակցելով Մաքսային Միությանը, կմտնի ընդհանուր տնտեսական գոտի, ինչը, բնականաբար, շահավետ է»,- ասաց ՌԴ առևտրի և արդյունաբերության նախարարի տեղակալն ու ավելացրեց, որ զարգացման համար պետք է միավերել ջանքերը:
Հարցին` Մաքսային Միությանն անդամակցելով, որքանո՞վ Հայաստանը կկորցի իր ինքնիշխանությունը, Գեորգի Կալամանովը պատասխանեց.
«Ես անգամ չէի քննարկի այս հարցը: Առաջին հերթին Մաքսային միությունը միասնական տնտեսական գոտի է և այն հիմնված է սկզբունքների վրա, որոնք կապված են տնտեսության հետ: Այնպես որ, ինքնիշխանության վերաբերյալ որևէ հարց չի քննարկվում»:
Անդրադառնալով Մաքսային միության ձևավորման ու միությանը Հայաստանի անդամակցության ժամկետներին` ՌԴ առևտրի և արդյունաբերության նախարարի տեղակալն ասաց.
«Հիմա երկու գործընթաց կա, նախ` միության ձևավորումը, ապա` Հայաստանի՝ դրան միանալը: Այնպես որ երկուսի մասով էլ հստակ ժամկետներ ասել դժվարանում եմ: Ստորագրվելիք համաձայնագրերը բավականին շատ են: Ես ամբողջությամբ տեղյակ չեմ, թե ինչպես տեղի կունենա այդ գործընթացը, բայց կարծում եմ, որ կան բոլոր հնարավորություններն այն արագացրած կերպով անցկացնելու»:
Գեորգի Կալամանովը դժվարացավ պատասխանել նաև, թե այս գործընթացում ինչ տեղ կունենա ԼՂՀ-ն, քանի որ Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն փաստացի մի տնտեսական գոտում են.
«Արդեն ասացի, որ համաձայնագրերը բազմաթիվ են: Դրանցից ամեն մեկը մի հարցի է վերաբերում: Կարծում եմ՝ կլինեն քննարկումներ ու ամեն բան կորոշվի»:
Հիշեցնենք, որ այսօր Երևանում ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի 11-րդ նիստին ներկա էր նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:

Kalamanov: Membership in CU doesn’t restrict sovereignty of states
Membership in the Customs Union (CU) will be advantageous to both Yerevan and Moscow, Russian Deputy Minister of Economy Georgy Kalamanov stated during the briefing after the 11th sitting of the Interstate Commission on Military and Economic Cooperation of Collective Security Treaty Organization (CSTO). The sitting was held in Yerevan today.
“I think Armenia will benefit from its entry into the Customs Union. From a trade and economic point of view, I think it is always advantageous to have elements of free trade. A free trade area and a free trade regime are available. Besides, there are historically established trade links beneficial to any state,” Kalamanov said.
He compared the issue of Armenia’ membership in Customs Union with that of Russia’s membership in World Trade Organization (WTO).
“It is a frequently asked rhetorical question: Will it be advantageous or not? In my opinion, the role of a global player, membership in a union that forms a free trade zone are always advantageous. Both Armenia and Russia may benefit from such a decision,” the deputy minister said.
In his words, membership in the Customs Union will not restrict sovereignty of any state.
Kalamanov expressed hope that the process of Armenia’ joining the CU will finish in 2014. “Mechanisms of cooperation within the CU framework have been developed recently,” he said, adding, “I think it is possible to accelerate the process of Armenia’s joining the Customs Union”.
Kalamanov found it difficult to answer the question about how the fact that Armenia and Nagorno Karabakh are already in a common economic space will affect Armenia’s membership in the CU.
“There are numerous agreements and it is necessary to reach an agreement concerning each of them,” Kalamanov said.
We would remind you that at the September 3 meeting in Moscow, Presidents of Armenia and Russia, Serzh Sargsyan and Vladimir Putin, discussed the state and prospects of bilateral allied partnership and issues of foreign-policy cooperation. The heads of the two states confirmed the intention of Yerevan and Moscow to further develop economic integration processes in the Eurasian space.
In accordance with a joint statement, President Sargsyan stated about Armenia’s decision to join the Customs Union and take the necessary practical steps for that purpose and later to take part in the formation of the Eurasian Economic Union. President Putin supported the decision of the Republic of Armenia and expressed the Russian side’s willingness to assist with that process in every possible way.