ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը նոր պաշտոն ունի
Մինսկում կայացել է ԱՊՀ անդամ պետությունների Հարկային ծառայությունների ղեկավարների համակարգող խորհրդի հերթական` 20-րդ նիստը, որի ժամանակ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն ընտրվել է համակարգող խորհրդի նախագահ: Միաժամանակ որոշում է կայացվել կառույցի հաջորդ` 21-րդ նիստը 2014-ին անցկացնել Հայաստանում:
ՊԵԿ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ համակարգող խորհրդի նիստում քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների հարկային օրենսդրության և վարչարարության փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին: Մասնակիցներն անդրադարձել են նաև ԱՊՀ անդամ պետություններում հարկային կարգավորման ոլորտում ներդրված նորարարական մոտեցումներին, քննարկել հարկային համակարգերի գործունեության հիմնական ցուցանիշների, տնտեսության նկատմամբ հարկային բեռի մակարդակի, ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ պետություններում 2011-2012թթ. ՓՄՁ սուբյեկտների կողմից պարզեցված հարկային ռեժիմների կիրառման վերլուծության արդյունքները:

Хачатрян избран председателем Координационного совета глав налоговых служб
В Минске состоялось 20-ое заседание Координационного совета руководителей налоговых служб государств-участников СНГ. На заседании глава Комитета государственных доходов Армении Гагик Хачатрян был избран председателем Координационного совета.
Как сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов, одновременно было принято решение о проведении следующего 21-ого заседания структуры в 2014 году в Армении.
На заседании координационного совета был обсужден ряд вопросов, в том числе и касающихся необходимости изменения налогового законодательства и администрирования в странах СНГ. Участники заседания обсудили также новаторские подходы, внедренные в систему налогового регулирования стран-членов СНГ. Были обсуждены основные показатели деятельности налоговых систем, уровень налогового бремени по отношению к экономике, а также результаты исследований применения режима упрощенного налога для субъектов малого и среднего бизнеса в 2011-2012 гг.