Ա. Պողոսյան. Ձվի թանկացումն անտրամաբանական է և արդարացված չէ
Պետք է այնպես անել, որ խոշոր տնտեսվարողները կուլ չտան ավելի փոքրերին: Չկա համապատասխան մարմինների օպերատիվ արձագանքը, պետք է պատկան մարմինները և ՀԿ-ները համատեղ աշխատեն, հաճախակի ստուգումներ իրականացնեն, որպեսզի տեսանելի արդյունք լինի: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով ապրանքների թանկացումների մասին, ասաց «Սպառողների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
Ներկայում բացի շաքարավազից, Ա. Պողոսյանի խոսքով, պարենային բոլոր ապրանքները թանկանում են, մինչդեռ համաշխարհային շուկայում պարենամթերքի գինը 10-15 տոկոսով իջնում է: Խոսելով, մասնավորապես, ձվի թանկացման մասին` ՀԿ նախագահը նախ նշեց, որ Հայաստանը ձու արտահանող երկրից վերածվել է ձու ներկրող երկրի, ձու ներկրվում է հատկապես Բուլղարիայից:
«Հայաստանում 17 ձվարտադրող ընկերություն կա, որոնցից դաշտում միայն 6 ընկերություն է թելադրող, իսկ նրանցից 2-ն ամենաուժեղն են»,- ասաց Ա. Պողոսյանը` ավելացնելով, թե նախորդ տարի սննդի անվտանգության պետական տեսչությունը ձվարտադրող բոլոր ընկերություններին հավասարապես տուգանեց և փոքր ընկերությունները սնանկացան, իսկ միջինների ապրանքաշրջանառությունը կրճատվեց:
«Ձվի շուկայի նկատվող թանկացումն անտրամաբանական է, ոչ արդարացված և թանկացման որևէ օբյեկտիվ պատճառ չկա: Թանկացումն անկազմակերպ, տնտեսական ոչ օպտիմալ քաղաքականություն վարելու հետևանք է»,- եզրափակեց խոսքը Ա. Պողոսյանը:

А.Погосяна: Рост цен на рынке куриных яиц – нелогичен и неоправдан
«Наблюдающийся на армянском рынке куриных яиц рост цен является нелогичным и неоправданным, я не вижу объективных причин для этого», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян.
По мнению А.Погосяна, рост цен является следствием неоптимальной экономической политики.
Как сообщил А.Погосян, в Армении кроме сахарного песка наблюдается рост цен на все остальные продовольственные товары, в то время как на мировом рынке цены продовольствия снизились на 10-15%. А.Погосян также отметил, что Армения из страны-производителя куриных яиц превратилась в страну-импортера, в частности яйца ввозятся из Болгарии.
«В республике есть 17 компаний, занятых производством яиц, однако цены на рынке диктуют 6 компаний», - сказал А.Погосян. Он отметил, что необходимо внедрить механизмы, которые не позволят поглощения мелких компаний крупными хозяйствующими субъектами.
Кроме того, по его словам, Государственная служба безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении и Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) должны лучше контролировать рост цен на рынке.