Գլխավոր դատախազը ընդունել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին
2013 թվականի հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ.Կոստանյանն ընդունեց ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Ն.Մուիժնիեկսիի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի տնօրեն Ի.Գաշեն, տնօրենի տեղակալ Բ.Ուրումովան, Հայաստանում ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Օ.Պավլյուկը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ` Ա.Թամազյանը, Հ.Բադալյանը, Է.Բաբայանը:
Պարոն Կոստանյանը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ կարևորում է համագործակցությունը ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ` և որպես ՀՀ գլխավոր դատախազ, և որպես Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ:
Գլխավոր դատախազը պատրաստակամություն հայտնեց կայուն ու բազմակողմ հիմքերի վրա շարունակելու համագործակցությունը Մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ: Պարոն Գ.Կոստանյանը հյուրերին ամփոփ ներկայացրեց իշխանությունների կողմից ձեռնարկված այն քայլերը, որոնք իրականացվել են մարդու իրավունքների ու հիմնական ազատությունների երաշխիքների ապահովման գործում: Գլխավոր դատախազը բարձր գնահատեց ԵԽ մարդու իրավունքների նախկին հանձնակատար Թ.Համմարբերգի հետ համագործակցությունը:
Պարոն Ն.Մուիժնիեկսին, շնորհավորելով պարոն Կոստանյանին` ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, շեշտեց, որ քաջատեղյակ է պարոն Կոստանյանի գործունեությունից, և վստահ է, որ արդյունավետ համագործակցություն կձևավորվի ՀՀ դատախազության հետ: Եխ հանձնակատարը նշեց, որ իր այցը հետապնդում է ճանաչողական նպատակ:
ԵԽ պատվիրակության անդամներին հետաքրքրում էին մի շարք հարցեր` կապված զինված ուժերում զինծառայողների իրավունքների, այլընտրանքային ծառայության հետ կապված խնդիրների, դատաիրավական բարեփոխումների փուլում դատախազության լիազորությունների ու գործառույթների վերաբերյալ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ.Կոստանյանը հյուրերին հանգամանալից ներկայացրեց իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, ինչպես նաև առաջարկեց, ուղիղ կապ հաստատել Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի և ՀՀ գլխավոր դատախազության միջև` տեղեկատվության արագ ու ժամանակին փոխանակման համար:

Armenian Prosecutor General Gevorg Kostanian received on October 21 a delegation led by the Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muiznieks, the press service of Prosecutor General’s Office said.
Welcoming the guests, G. Kostanian stated that he as Armenian prosecutor general and representative of the Armenian government to the European Court of Human Rights attaches importance to cooperation with the CE commissioner for human rights. He expressed willingness to continue cooperation based on a solid and multilateral basis. G. Kostanian briefly informed the delegation members about the Armenian authorities’ steps aimed at guaranteeing human rights and fundamental freedoms.
N. Muiznieks congratulated Gevorg Kostanian on his appointment as prosecutor general, noting he is well informed about Mr. Kostanian’s activities and is confident that they will efficiently cooperate with the Office of Armenian Prosecutor General.
The delegation members asked a number of questions related to the protection of rights of servicemen in the armed forces, alternative service problems, and the authority and functions of the prosecutor’s office at the stage of court and legal reforms.
Gevorg Kostanian answered their questions in detail. He proposed establishing direct contacts between the Office of CE Commissioner for Human Rights and the Office of RA Prosecutor General to ensure a rapid exchange of information.