Գորգերի թանգարանի շնորհանդես` Շուշիում
Հոկտեմբերի 22-ին ժամը 12:00-ին Շուշիի արվեստի կենտրոնում տեղի կունենա Գորգերի թանգարանի շնորհանդեսը: Թանգարանը ստեղծվել է մասնավոր նախաձեռնությամբ` Վարդան Ասծատրյանի կողմից, ով ներկայումս զբաղեցնում է ԼՂՀ նախագահի խորհրդականի պաշտոնը: Այս մասին հաղորդում են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունից:
Թանգարանի հավաքածուն ներառում է 17-րդ դարի վերջից մինչև 20-րդ դարի սկիզբն ընկած ժամանակահատվածում հյուսված 250-ից ավելի գորգեր, որոնք լավագույնս ներկայացնում են արցախյան գորգարվեստի առանձնահատկությունները:
Թանգարանի ստեղծման նպատակն է մոռացությունից ու կործանումից փրկել արցախյան ավանդական գորգերն ու գործվածքները, մշտական ցուցադրության միջոցով ներկայացնել արցախյան գորգագործական մշակույթը` այդ կերպ նաև հակազդելով Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն իրականացվող հայկական մշակույթի յուրացման քաղաքականությանը:
Շուշիի արվեստի կենտրոնը հիմնադրվել է 2012թ. մոսկվայաբնակ բարերար Կարո Սարգսյանի կողմից: 2013թ. օգոստոսին շենքի առաջին հարկը անհատույց հատկացվել է արցախյան գորգերի և կենցաղային հին իրերի պահպանման ու ցուցադրման համար:
Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու պաշտպանությանն ուղղված այս նախաձեռնությունը կարևորելով՝ ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Գորգերի թանգարանի գործունեությանը:
Պետություն-մասնավոր փոխգործակցությամբ, այսպիսով, Շուշիում ստեղծվում է մշակութային ևս մեկ հաստատություն, որի գործունեությունը կարող է նախադրյալներ ստեղծել՝ Արցախը գորգագործության ուսումնասիրության ու զարգացման կենտրոն դարձնելու համար:

Presentation of Carpet Museum to be held in Shoushi
On October 22, at 12pm, the presentation of the Museum of Carpets will take place at the Center of Arts of Shoushi. The museum was founded at the private initiative of Vardan Astsatrian who currently holds the office of the adviser to NKR president, according to the Ministry of Culture and Youth Affairs of Nagorno Karabakh Republic.
The museum collection comprises over 250 carpets and rugs, woven during the period from the end of the 17th century to the beginning of the 19th century, which represent the peculiarities of the art of carpet weaving in Artsakh.
The aim of the museum is to preserve traditional Artsakhian carpets, rugs and textile from oblivion and destruction as well as to represent on a permanent basis the carpet weaving art of Artsakh in the best way, thus counteracting Azerbaijan’s consistent policy of appropriating the Armenian culture.
The Center of Arts of Shoushi /initially “Sargsyants” gallery/ was founded by Armenian benefactor Karo Sargsyan, now a Moscow resident, in 2012. In 2013 the ground floor of the building was donated for the storage and exhibition of Artsakhian carpets, rugs and antique household items.
Acknowledging the importance of preservation and protection of the cultural heritage of Artsakh, the Ministry of Culture and Youth Affairs of NKR expressed readiness to assist the museum in its further activities.
Thus, with the cooperation of the government and the private sector another cultural institution has opened in Shoushi through which Artsakh can become a center of study and development of carpet weaving.